Czym różni się autostrada od drogi ekspresowej?

Publikacja na zamówienie

Czy wiesz, że w Polsce mamy prawie 1700 km autostrad i 2500 km dróg ekspresowych? Mimo, że obydwie drogi mają kilka cech wspólnych, to tak naprawdę więcej je różni niż łączy. Przeciętny kierowca rozróżnia autostradę od drogi ekspresowej tym, że ta pierwsza jest płatna. Różnic jest jednak o wiele więcej. Czym różni się autostrada od drogi ekspresowej?

Różnice techniczne

Podział sieci dróg krajowych na autostrady i drogi ekspresowe określony jest przez rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Docelowa długość wszystkich autostrad w Polsce to 2100 km, a dróg ekspresowych – 5880 km, więc jeszcze trochę nam do tego celu zostało. Trzeba jednak przyznać, że poruszanie się po Polsce jest proste i szybkie. Zarówno drogi ekspresowe, jak i autostrady stanowią szybkie połączenia. Jednak różnice zaczynają się już na poziomie technicznym. Autostrada ma minimum dwa pasy ruchu w każdą stronę, które są od siebie oddzielone, np. metalową barierką. Natomiast droga ekspresowa nie zawsze ma dwa pasy ruchu w tę samą stronę, zdarzają się drogi pojedyncze. Często jest także stosowany model 2+1, w którym występuje naprzemiennie dwa i jeden pas ruchu w danym kierunku. Oprócz tego autostrada ma szersze pasy, które wynoszą 3,75 metra. To o 25 cm więcej niż pas drogi ekspresowej.

Autostrada jest klasyfikowana jako droga bezkolizyjna. Nie ma skrzyżowań, jedynie wjazdy, które nie krzyżują się z kierunkami ruchu. Dzięki takim rozwiązaniom praca kierowcy na autostradach jest płynna. Na drodze ekspresowej za to już możemy trafić na skrzyżowania jednopoziomowe ze światłami. Z punktu widzenia kierowcy, jest to najważniejsza techniczna różnica.

Płatna autostrada

Dodatkową różnicą jest obecność opłat. Za przejazd autostradą muszą płacić także pojazdy o DMC do 3,5 tony, podczas gdy drogi ekspresowe są dla takich samochodów darmowe. W przypadku ciężarówek opłaty obowiązują na drogach obu omawianych kategorii, o ile dany odcinek jest objęty elektronicznym systemem.

Wjazd na drogi szybkiego ruchu

Wjazd na autostradę jest możliwy tylko z węzłów, które rozmieszczone są nie rzadziej niż co  15 km. Wyjątkiem są sytuacje, w których autostrada znajduje się w pobliżu miast, wtedy odstęp między węzłami może być nie mniejszy niż 5 km. W przypadku drogi ekspresowej odstępy między węzłami lub skrzyżowaniami poza terenem zabudowy nie powinny być mniejsze niż 5 km, a w granicach lub sąsiedztwie dużego oraz średniego miasta, nie mniejsze niż 3 km.