Co to jest faktoring i jak może pomóc firmie transportowej?

Publikacja na zamówienie

Ostatnie miesiące są pełne wyzwań dla firm transportowych. Zmiany w podatkach i przepisach, ceny paliw pozostające na bardzo wysokim poziomie czy wzrost kosztów kredytów mogą negatywnie wpływać na utrzymanie płynności finansowej zarówno mniejszych jak i większych firm transportowych. Przedsiębiorca ma do wyboru wiele produktów finansowych, które mogą okazać się pomocne. W tej sytuacji z pewnością sprawdzi się faktoring. Co to jest i jak może pomóc firmie transportowej?

Co to jest faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, dzięki której przedsiębiorca może wymienić fakturę, którą wystawił kontrahentowi na gotówkę. Faktoring znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku faktur z długim terminem płatności, a te stanowią codzienność w branży transportowej. Firma zamiast czekać na środki za wykonany przewóz 30 dni lub dłużej może otrzymać je na konto nawet tego samego dnia, w którym zdecyduje się przekazać fakturę do sfinansowania. Jak to wszystko działa?

Co do zasady faktoring powinien być prosty i przejrzysty.

  1. Wystawiasz swojemu kontrahentowi fakturę za wykonaną usługę
  2. Przekazujesz jej kopie faktorowi (firmie oferującej faktoring) do sfinansowania
  3. Faktor wypłaca pieniądze na Twoje konto i informuje Twojego zleceniodawcę o cesji wierzytelności
  4. Twój Zleceniodawca spłaca fakturę zgodnie z terminem płatności firmie faktoringowej

Rodzaje faktoringu

Wyróżnić można kilka rodzajów faktoringu, które różnią się od siebie możliwościami finansowania faktur. Podstawowe elementy odróżniające od siebie typy faktoringu to ilość faktur możliwa do sfinansowania, przyjmowanie faktur z zakazem cesji lub faktur zagranicznych czy obecność regresu. To ostatnie pojęcie tyczy się tego, czy faktor przejmuje odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika (bez regresu) czy też ryzyko musi wziąć na siebie klient.

• Mikrofaktoring – umożliwia szybkie sfinansowanie nawet jednej faktury, to dobre rozwiązanie dla firm transportowych, które chcą korzystać z finansowania okazjonalnie.

• Pełny faktoring – z jego pomocą możliwe jest przekazanie do finansowania wszystkich faktur wystawionych danemu kontrahentowi. Ten typ faktoringu polecany jest firmom transportowym utrzymującym stałe relacje z kontrahentami, gdzie występują długie terminy płatności lub opóźnienia. Pełny faktoring może stanowić element strategii finansowania firmy. Dodatkowo, w Transcash to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta.

• Faktoring cichy lub pożyczka – ten typ faktoringu charakteryzuje się tym, że kontrahent firmy transportowej nie jest informowany o przejęciu wystawionej mu faktury przez faktora i nie bierze udziału w procesie finansowania. Przedsiębiorca reguluje należność faktorowi po otrzymaniu środków od swojego kontrahenta. W przypadku wystąpienia zakazu cesji Transcash udziela finansowania na zasadzie pożyczki z dodatkowo wydłużonym o 14 dni terminem spłaty.

Jak faktoring pomaga firmom transportowym?

Skraca terminy płatności

Podstawową zaletą finansowania faktur jest już wcześniej wspomniane skrócenie czasu oczekiwania na środki za wykonaną usługę. Zamiast czekać miesiąc lub dwa, przedsiębiorca otrzymuje środki na konto nawet tego samego dnia. Dzięki temu firma omija ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych i sytuacji, w której może zabraknąć jej środków na opłacenie kosztów związanych z bieżącą działalnością. Dobrym przykładem jest oferowany przez Transcash faktoring dla transportu. Zlecając fakturę do sfinansowania środki trafiają na firmowe konto już w 15 minut.

Ułatwia podejmowanie atrakcyjnych zleceń

Skrócenie czasu oczekiwania na opłacenie faktury to bez wątpienia ważny, ale nie jedyny benefit, jaki daje faktoring firmie transportowej. Dzięki wykorzystaniu tej usługi przedsiębiorca może bez ryzyka podejmować atrakcyjniejsze finansowo zlecenia obarczone wydłużonym terminem płatności. Faktoring niesie ze sobą koszty, ale w wielu wypadkach zysk wynikający z przyjęcia lepiej płatnego zlecenia zdecydowanie je przewyższa.

Daje stabilność przy zmianach stóp procentowych

Pozostając w obszarze związanym z kosztami, korzystanie z faktoringu jako zewnętrznego źródła finansowania jest bardziej opłacalne niż przykładowo kredyt obrotowy czy linia kredytowa. W środowisku stale rosnących stóp procentowych pozyskiwanie finansowania z banku obarczone jest dużym ryzykiem wzrostu kosztów. Transcash oferuje faktoring na prostych i przejrzystych zasadach, gdzie firma transportowa płaci tylko prowizję za udzielone finansowanie, bez opłat dodatkowych i stałych. Koszt sfinansowania faktury można policzyć na kalkulatorze faktoringu.

Dyscyplinuje kontrahentów

Faktoring może mieć też funkcję dyscyplinującą dla kontrahentów, którzy regularnie spóźniają się z płatnościami. Warunkiem kluczowym jest to, by monitoring i windykacja płatności były w cenie usługi faktoringowej.

Mamy nadzieję, że rozszyfrowaliśmy dla Was czym jest faktoring oraz choć trochę przekonaliśmy, że prowadząc firmę transportową warto z niego korzystać. Szerokiej drogi!