Ciężarówka wiozła tramwaj bez wymaganego zezwolenia – 116-tonowy gabaryt wpadł na trasie A1

tramwaj_bez_zezwolenia_1

Funkcjonariusze WITD Bydgoszcz tradycyjnie ściągnęli z drogi ciekawy „gabaryt”. Był to transport tramwaju, ważący aż 116 ton i pozbawiony odpowiedniego zezwolenia. Więcej na ten temat poniżej, w inspekcyjnym komunikacie:

W nocy z soboty na niedzielę (23 – 24 września 2017 r.) w pobliżu Miejsca Obsługi Podróżnych Nowa Wieś, na autostradzie A1, inspektorzy z WITD w Bydgoszczy zatrzymali wyróżniający się z daleka pojazd nienormatywny. Przewoźnik z województwa lubelskiego wykonywał nim transport tramwaju z Poznania do Gdańska.

Inspektorom okazano do kontroli zezwolenie kategorii VII  na jednokrotny przejazd pojazdem nienormatywnym o maksymalnej długości 48 metrów, wysokości 4,5 metra oraz masie całkowitej 70 ton. W celu weryfikacji parametrów wagowych zespół pojazdów został skierowany na najbliższy punkt wagowy. Wymiary zewnętrzne zespołu pojazdów wraz ładunkiem były zgodne z tymi określonymi w przedstawionym zezwoleniu. Jednak zmierzona rzeczywista masa niestety już nie. Legalizowane urządzenia wagowe wykazały, że przekroczono dopuszczalną masę rzeczywistą o 190 procent. Łącznie ponad 116 ton przemieszczało się na 15 osiach pojazdów.

Wobec przewoźnika kujawsko-pomorscy inspektorzy  wszczęli postępowanie administracyjne i do czasu przedstawienia odpowiedniego zezwolenia wstrzymali transport.

Nocne kontrole Inspekcji Transportu Drogowego, oprócz poprawy bezpieczeństwa na drogach, mają na celu ochronę infrastruktury drogowej przed degradacją przez przeładowane pojazdy.

tramwaj_bez_zezwolenia_2