Chcesz kupić używany samochód? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze!

Publikacja na zamówienie

Wybór i zakup samochodu nie należy do tak prostych zadań, jak się może wydawać. Kluczem do sukcesu jest często odpowiednie podejście, a także zdobycie niezbędnej wiedzy do tego, aby właściwie ocenić stan techniczny i prawny pojazdu. Wszystko po to, aby uniknąć jakichkolwiek problemów i móc cieszyć się z podjętej decyzji. O czym należy pamiętać w kontekście nabycia używanego auta? Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert? Podpowiadamy!

Pewnie zdarzy się, że większość z nas stanie w przed koniecznością zakupu swojego pierwszego samochodu lub wymiany dotychczasowego. W takim przypadku jednym z dylematów będzie ten, czy lepszym rozwiązaniem jest nabycie używanego, czy nowego auta. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników oraz przeciwników, ale patrząc na sprawę z praktycznego punktu widzenia, o wiele korzystniejszą finansowo opcją jest rozejrzenie się za używanym pojazdem. Tym bardziej, że obecnie liczne oferty sprzedaży takich jak aut jak choćby Peugeot 508 i wielu innych można znaleźć na Allegro, i to w atrakcyjnych cenach. Dodatkowo można tam nabyć liczne akcesoria, w tym np. alkomat, nawigację, ładowarkę do telefonu czy różnego typu uchwyty. Wracając jednak do samego procesu kupowania samochodu – od czego powinniśmy zacząć?

Jak podejść do zakupu samochodu?

Przede wszystkim należy dokładnie określić swoje potrzeby, w tym to, w jakich warunkach będziemy korzystać z pojazdu. Chodzi o to, czy zamierzamy pokonywać długie, wymagające trasy, czy też głównym założeniem jest poruszanie się w przestrzeni miejskiej. Istotne jest ponadto to, czy auto ma służyć wyłącznie jednej osobie, czy np. całej rodzinie. Pod uwagę należy wziąć także osobiste preferencje dotyczące stylu jazdy, ponieważ na podstawie tego można dobrać typ nadwozia czy optymalną moc silnika. Z jednej strony warto spełniać swoje marzenia motoryzacyjne, z drugiej jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie pomijać tak ważnych faktów, jak choćby średnie spalanie. Najlepiej znaleźć swoisty złoty środek, dzięki któremu jazda będzie komfortowa, dynamiczna, a jednocześnie jak najbardziej oszczędna. 

O co zapytać sprzedającego?

Najlepszym wyjściem jest prześledzenie najnowszych ofert i dokonanie wstępnej selekcji na podstawie określonych przez siebie kryteriów. Zawsze musimy pamiętać o tym, że zdjęcia czy opis danego pojazdu nie odzwierciedlają rzeczywistości, dlatego warto skontaktować się ze sprzedającym i umówić na spotkanie. Na tym etapie można zadać kilka ogólnych pytań, w tym o to, czy auto posiada książkę serwisową, jakie naprawy przeszło, w jakich warunkach było użytkowane i dlaczego właściciel podjął decyzję o jego sprzedaży. Jedną z  najważniejszych kwestii jest także realna wartość przebiegu pojazdu oraz to, czy samochód uczestniczył w stłuczce lub innym zdarzeniu drogowym, w którym został uszkodzony.   

Jak zweryfikować stan techniczny i prawny pojazdu? 

Podczas oględzin auta warto dokładnie sprawdzić każdy szczegół, w tym stan silnika, karoserii, opon, licznych przewodów, a także samego wnętrza pojazdu. Zwracajmy uwagę na to, czy nie widać żadnych zacieków. Bardzo często już na pierwszy rzut oka widać, czy samochód był właściwie eksploatowany. Warto wybrać się też na jazdę próbną, w trakcie której można przetestować, jak działają poszczególne elementy, w tym skrzynia biegów, hamulce, pedały, wycieraczki, światła, klakson i wiele innych. Nie obejdzie się też bez zweryfikowania stanu prawnego, w tym trzeba potwierdzić, czy auto w rzeczywistości należy do sprzedającego. Można to zrobić za pomocą wglądu do faktury sprzedażowej lub umowy sprzedaży z poprzednim właścicielem. Porównajmy także numer VIN z nadwozia z tym, który znajduje się w dokumentacji pojazdu, jak i sprawdźmy, czy w karcie auta lub w dowodzie rejestracyjnym nie widnieją wpisy dotyczące zastawu, leasingu czy kredytu.