By wymiana kół w trasie już nigdy nie była problematyczna – akumulatorowy klucz udarowy

Publikacja na zamówienie

Przebita opona to zmora każdego kierowcy. Czas ucieka, do pokonania jeszcze długa trasa, a auto stoi unieruchomione. Aby taka sytuacja była, jak najmniej stresująca dla kierowcy i przynosiła możliwie najmniejsze opóźnienia, warto wyposażyć się w odpowiedni zestaw narzędzi, który pozwoli na jej wymianę. Samodzielna zmiana koła, to także duża oszczędność przy sezonowych zmianach opon. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, dlaczego warto wyposażyć się w akumulatorowy klucz udarowy.

Zalety akumulatorowego klucza udarowego

Akumulatorowy klucz udarowy to narzędzie, które zdecydowanie ułatwia i przyspiesza wymianę koła. Tego typu sprzęt potrafi 3-krotnie skrócić czas niezbędny na jego wymianę. Pomoże w szczególności podczas odkręcania śrub, a mocniejsze modele doskonale sprawdzą się nawet z takimi, które stawiają mocny opór. Z ręcznym kluczem ich odkręcanie byłoby znacznie bardziej męczące oraz czasochłonne. Jednakże podczas użytkowania klucz udarowego trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, tak aby zamiast ułatwić sobie robotę, paradoksalnie  nie doszło do jej większego skomplikowania. Jednak będzie o tym mowa w dalszej części artykułu.

Do wyboru są klucze udarowe pneumatyczne, zasilane z sieci lub akumulatorowe. Ten trzeci typ zapewnia największą swobodę, gdyż nie wymaga szukania gniazdka, rozwijania przewodów lub korzystania z kompresora, jak w przypadku urządzenia pneumatycznego. Dzięki temu przydać się może w trasie, gdzie umożliwi bezproblemową wymianę koła niezależnie od tego, gdzie przytrafiło się złapać „gumę”. 

Jak wymieniać koła akumulatorowym kluczem udarowym?

Podczas wymiany kół za pomocą klucza udarowego należy pamiętać przede wszystkim, iż jest to narzędzie służące głównie do odkręcania śrub. Tym narzędziem śruby można jedynie wstępnie dokręcić. W przeciwnym wypadku może dojść do zbyt mocnego dokręcenia śrub, które może doprowadzić do ich uszkodzenia, a nawet felgi. Dlatego należy pamiętać o tym, że: 

  • Kiedy używa się akumulatorowy klucz udarowy, nie ma konieczności wstępnego odkręcania śrub, gdy auto stoi na ziemi. Można po prostu podnieść auto lewarkiem i następnie, przy uniesionym aucie, odkręcić za pomocą klucza udarowego.
  • Przy dokręcaniu śrub klucz udarowy może posłużyć do ich szybkiego, wstępnego dokręcenia. Mimo iż zgodnie ze sztuką, następnie trzeba te śruby dokręcić ręcznie, za pomocą klucza dynamometrycznego, to i tak korzystanie z tego elektronarzędzia zdecydowanie przyspiesza pracę.
  • W trakcie dokręcania nakrętek należy unikać ich wsadzania w nasadkę klucza i dopiero umieszczanie w dedykowanym na nie, otworze w kołach. Poprawny sposób to ręczne, wstępne nakręcenie nakrętek na gwint śrub i dopiero później posłużenie się kluczem udarowym. W przeciwnym wypadku może dojść do ich krzywego wkręcenia, co może skutkować uszkodzeniem gwintów, a nawet koła. 

Pamiętając o tych prostych zasadach, praca pójdzie z pewnością bezproblemowo i dużo szybciej!

Akumulatorowy klucz udarowy Makita – sięgnij po profesjonalne narzędzia

Samochód musi działać niezawodnie, dlatego warto przy nim pracować równie niezawodnymi narzędziami. Taki sprzęt oferuje Makita, czyli jedna z najbardziej uznanych marek wśród użytkowników elektronarzędzi. Poniżej znajduje się kilka wybranych, godnych polecenia akumulatorowych kluczy udarowych Makita, które kupisz np. tutaj: https://domitech.pl/klucz-udarowy-makita

Klucz udarowy Makita DTW181Z

Tym, co potrafi wyprowadzić z równowagi niejednego mechanika, są śruby stawiające opór (np. zapieczone). Aby sobie z nimi poradzić i móc spokojnie pracować w garażu oraz warsztacie, warto sięgnąć po klucz udarowy o odpowiednim momencie obrotowym. W przypadku Makita DTW181Z wynosi on 210 Nm, co pozwala poradzić sobie z problematycznymi śrubami. Technologia XPT sprawia, że model ten wyróżnia się podwyższoną odpornością na pył i wilgoć, dzięki czemu sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkach. Przyda się to głównie na trasie, gdzie niestety zdarza się wymieniać koła nawet w czasie deszczu (życzymy uniknięcia takich przygód, ale gdy już do nich dojdzie, warto pamiętać, że klucz udarowy zdecydowanie przyspieszy pracę). 

Klucz udarowy Makita DTW300Z

Kolejna propozycja to jeszcze większa moc (330 Nm) i istotna funkcja – 4-stopniowa kontrola prędkości obrotowej. Dzięki niej można dopasować sposób pracy do rodzaju śrub i części, z którą się pracuje. Makita DTW300Z przyda się więc tym, którzy potrafią wykonywać proste naprawy samodzielnie lub lubią grzebanie przy aucie. Ułatwi odkręcanie śrub nie tylko przy kołach, ale także przy innych częściach pojazdu, dając jeszcze większą wszechstronność.