Busy przeładowane tak bardzo, że aż je wygięło – jeden z nich jechał aż z Danii, na pojedynczych kołach

W tym przypadku nie będzie tłumaczenia, że to przecież bus na bliźniaku, technicznie przystosowany do trzytonowych ładunków. Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała bowiem ostatnio samochody dostawcze, które nawet z technicznego punktu widzenia nie powinny ważyć więcej niż 3,5 tony, a jednocześnie wiozły ładunki przeznaczone dla pełnoprawnych ciężarówek. Co więcej, jeden z nich jechał aż z Danii, więc gdybyście się zastanawiali jak to możliwe, że kilkutonowy powrót do kraju poszedł za tak niską stawkę, to właśnie macie odpowiedź. A o wszystkim opowiada poniższy komunikat WITD Szczecin:

W dniu 23 lutego inspektorzy transportu drogowego z WITD w Szczecinie, prowadzili działania kontrolne  na drodze krajowej nr 3 w okolicach Goleniowa, ukierunkowane na tzw. busy (pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t).

W ciągu kolejnych dwóch zatrzymań stwierdzono rażące nieprawidłowości polegające na przekroczeniu dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów, jednakże drugi z pojazdów wprawił inspektorów w osłupienie. Na pojeździe wieziono wyposażenie hotelowo-barowe  z Ustki w okolice Szczecina. Pojazd posiadał uszkodzoną, popękaną ramę – w dwóch miejscach z lewej i prawej strony, co świadczy bezspornie o regularnym przeładowywaniu pojazdu.

W związku z powyższym kontrolujący nałożył na kierowcę dwa mandaty  z powodu przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i kierowanie pojazdem w niewłaściwym stanie technicznym. Kierującego poinformowano ponadto o zakazie kontynuowania dalszego przewozu.

Poniższe zdjęcia nie wymagają dalszego komentarza.

witd_szczecin_przeladowane_busy_4 witd_szczecin_przeladowane_busy_3 witd_szczecin_przeladowane_busy_2 witd_szczecin_przeladowane_busy_1

Kolejny pojazd  o dmc do 3,5 t poddany kontroli drogowej okazał się również bardzo ciężki. Kierujący  przewoził maszyny stolarskie z Danii do Polski. Po zważeniu tego pojazdu zdziwienie inspektorów było ogromne, ponieważ pojazd został przeładowany aż o 215%! W związku z powyższym kierowcę ukarano mandatem w kwocie 500 zł i zakazano dalszej jazdy do momentu doprowadzenia pojazdu do stanu normatywnego. Jest to kolejny przykład nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym. Kierowcy przeładowanych pojazdów  o dmc do 3,5 t, działający  bez obowiązujących zezwoleń,  „zabierają” zlecenia transportowe legalnie działającym firmom transportowym. Należy również wspomnieć, iż pojazd tak przeładowany, konstrukcyjnie nieprzystosowany do przewozu tak ciężkich ładunków, zagraża bezpośrednio innym uczestnikom ruchu drogowego.

witd_szczecin_przeladowane_busy_5witd_szczecin_przeladowane_busy_6