Bezgotówkowe transakcje paliwowe za granicą – zobacz, jak to zrobić

Publikacja na zamówienie

Polska, podobnie jak cała Europa, dąży do możliwie jak najszybszych oraz najwygodniejszych transakcji bezgotówkowych. Wspólna europejska waluta oraz szybki system rozliczeń to komfortowe rozwiązanie także dla firm transportowych.

W przeszłości międzynarodowa trasa oznaczała dla kierowcy oraz firmy, dla której pracował, szereg wyzwań, formalności i problemów – niekiedy zdarzało się, że nie były one warte końcowego zysku. Obecnie standardy się zmieniły, a jadąc do innych państw, kierowca nie musi nawet mieć przy sobie obowiązującej w danym kraju waluty.

Zagraniczny wyjazd bez wizyty w kantorze

Dawniej podstawowym zadaniem menadżera floty było wyposażenie kierowcy w odpowiednią sumę gotówki w walucie obowiązującej w kraju, przez który będzie przejeżdżał. Terminale płatnicze stanowiły rzadkość, a opłaty drogowe najczęściej rozliczano w gotówce. Z czasem jednak zaczęto wprowadzać elektroniczne systemy poboru myta, dzięki czemu kierowcom ubyło obowiązków, a przedsiębiorstwa sprawniej rozliczały się z wydatków swoich pracowników. Z kolei na stacjach paliw oraz w sklepach zaczęły pojawiać się możliwości płacenia kartą. Kierowcy, którzy nie posiadali przy sobie dużych sum pieniędzy, czuli się bezpieczniej, a przy tym nie musieli za każdym razem sprawdzać, jaka kwota pozostała im w portfelu. Minusem operowania kartą do firmowego konta były liczne opłaty bankowe naliczane po każdorazowym użyciu karty kredytowej czy płatniczej – w tym prowizje za wykonanie operacji albo wypłatę z zagranicznego bankomatu po niekorzystnym kursie przewalutowania. Firmy były więc stratne za każdym razem, kiedy ich pojazd podjeżdżał na stację.

Karta paliwowa za granicą

Nawet dziś możliwość bezprowizyjnego płacenia kartą poza granicami Polski jest w ofertach banków rzadkością. Dlatego obecnie większość firm transportowych wyposaża kierowców w karty paliwowe, które w znacznej mierze ułatwiają wszelkie transakcje: za paliwo, zakupy, wizytę w myjni czy inne usługi. To wygodne rozwiązanie zminimalizowało formalności, a przede wszystkim znacznie usprawniło cały proces rozliczania wydatków na paliwo. System kart flotowych opiera się na tankowaniu

u wybranego operatora, który po każdym miesiącu wystawia zbiorcze faktury za wszystkie transakcje wykonane kartą. W ten sposób stacja zyskuje stałych klientów, a przedsiębiorcy oszczędzają za sprawą rabatów oraz promocji.

Bezgotówkowe rozliczanie płatności za paliwo funkcjonuje na przejrzystych zasadach w kraju, ale co w przypadku trasy międzynarodowej? W przypadku lokalnych operatorów rozwiązaniem są tzw. karty „open”, które umożliwiają tankowanie na wybranych stacjach paliwowych zrzeszonych w określonym programie. Znacznie łatwiej jest o takie rozwiązanie w przypadku dużych, międzynarodowych koncernów. Dla przykładu właściciele karty paliwowej Shell Card (dawniej euroShell) bez trudu trafią w innych krajach na stacje Shell – w większości europejskich państw można ich znaleźć setki. Używanie karty paliwowej poza Polską niczym nie różni się od korzystania z niej w kraju. Ich przydatność docenia się także podczas uiszczania opłat drogowych. Zamiast rozmieniać pieniądze, za które kierowca wykupi winietę, wystarczy sprawdzić, czy dany system poboru opłat drogowych współpracuje z operatorem karty paliwowej.

Tankowanie za granicą, a podatek VAT

Odliczanie VAT od zakupu paliwa to ważna sprawa dla przedsiębiorców. O ile jednak rodzime zasady są dobrze znane i łatwe do rozliczenia, inne państwa kierują się swoimi przepisami. Na szczęście zdecydowana większość europejskich krajów umożliwia odliczenie VAT-u od zakupionego poza granicami Polski paliwa. Tutaj również może pomóc karta paliwowa, gdyż w większości formalności może pomóc operator. Co więcej, w Belgii, Francji, Hiszpanii, Słowenii, na Węgrzech oraz we Włoszech przedsiębiorcy mogą liczyć na częściowy zwrot akcyzy. Zwrot podatku VAT może odbywać się za pomocą jednej z trzech metod, z których w praktyce stosuje się dwie. Najszybszą metodą jest zwrot

w trybie przyspieszonym, gdzie podatek można odzyskać nawet w dwa tygodnie od daty wystawienia faktury. W trybie standardowym rozliczenie odbywa się przez urząd skarbowy w danym kraju.

Wykorzystywanie kart paliwowych za granicą jest obecnie optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw transportowych. Bezgotówkowe transakcje są wygodne i bezpieczne, natomiast zwrot VAT-u następuje dużo szybciej niż w standardowym trybie. Dodatkowo do minimum ograniczone są formalności, które w większości załatwiane są przez operatora karty.