Aktywny układ kierowniczy połączony z niezależnym przednim zawieszeniem – nowa opcja w Volvo Trucks

volvo_fh_niezalezne_zawieszenie

Volvo Trucks postanowiło połączyć dwa ze swoich najnowszych rozwiązań technicznych, wprowadzając tym samym nową pozycję na liście wyposażenia dodatkowego Volvo FH oraz FH16. Mowa tutaj o Aktywnym Układzie Kierowniczym Volvo połączonym z niezależnym przednim zawieszeniem.

Takie połączenie ma gwarantować naprawdę świetne właściwości jezdne. Aktywny Układ Kierowniczy Volvo skutecznie tłumi wstrząsy pochodzące od nierówności w nawierzchni drogi, dzięki czemu stają się one mniej odczuwalne na kole kierownicy. W ten sposób nie tylko ułatwia pracę kierowcy, ale także zmniejsza ekspozycję jego mięśni i stawów na drgania. Tymczasem dzięki niezależnemu zawieszeniu przedniemu, przednie koła nie oddziałują na siebie i w rezultacie wzrasta płynność i stabilność jazdy.

volvo_fh500_dual_clutch_test_40ton_03

Niezależne zawieszenie przednie – jak to działa?

– Podwójne wahacze trójkątne zapewniają pionowe, niezależne ruchy każdego koła.
– Dzięki zębatkowej przekładni kierowniczej pojazd natychmiast reaguje na ruch kołem kierownicy.
– Belki poprzeczne stabilizują cały zespól zawieszenia, miechy pneumatyczne amortyzują i kontrolują pionowe skoki zawieszenia, zapewniając odpowiedni komfort jazdy.

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo – jak to działa?

– Aktywny Układ Kierowniczy Volvo bazuje na konwencjonalnym układzie z przekładnią kierowniczą połączoną wałem z kołem kierownicy.
– Siłę niezbędną do skrętu kół zapewnia hydrauliczny układ wspomagania. W rozwiązaniu Volvo układ ten został rozbudowany o silnik elektryczny, sprzężony z wałem kierownicy.
– Silnik ten, współdziałający z hydraulicznym układem wspomagania układu kierowniczego, jest kontrolowany przez elektroniczną jednostkę sterującą z częstością kilku tysięcy razy na sekundę.
– Przy małej prędkości jazdy silnik elektryczny zwiększa siłę wspomagania, podczas gdy przy szybszej jeździe automatycznie kompensuje wszelkie zakłócenia przekazywane na koło kierownicy, będące skutkiem działania m.in. bocznego wiatru, czy nierówności w nawierzchni drogi.