ADR Tool 2017 – aplikacja dla profesjonalistów z branży przewozu materiałów niebezpiecznych

Publikacja na zamówienie

Do pobrania: wersja darmowa, wersja płatna

ADR Tool 2017 to druga edycja cenionej na świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych ADR. Program dedykowany jest dla urządzeń z systemem Android i można pobrać go za pośrednictwem Google Play.

Darmowa wersja aplikacji – Aplikacja ADR Tool 2017 Free – została pobrana w 150 krajach świata, notując bardzo dobre oceny i komentarze od użytkowników m.in. kierowców zawodowych, spedytorów czy doradców DGSA z całego świata. Bazowo program występuje w języku angielskim, choć menu dostępne jest w 26 różnych językach, w tym także po polsku.

Dla kogo apka?

Użytkownikami aplikacji są głównie pracownicy branży TSL: kierowcy zawodowi, spedytorzy krajowi oraz międzynarodowi, dyspozytorzy, specjaliści ds. obsługi klienta i przedstawiciele handlowi, pracownicy magazynu. Mogą z niej skorzystać także doradcy ADR (DGSA), funkcjonariusze służb kontrolnych, ratownicy drogowi, audytorzy,  wykładowcy, czy studenci.

Jakie korzyści?

Aplikacja w prosty i szybki sposób daje możliwość identyfikacji towaru niebezpiecznego po numerze UN (nr UN), Prawidłowej Nazwie Przewozowej (PNP), czy numerze rozpoznawczym zagrożenia (kod Kemlera). Przedstawi ona wówczas podstawowe informacje o towarze niebezpiecznym z Tabeli 3.2 Umowy ADR, także w formie zinterpretowanej. Wyniki zostaną zaprezentowane na czterech dedykowanych ekranach informacyjnych, w zależności od potrzeb użytkownika. Typy ekranów to: Tabela A, Uproszczony, Kierowca, Incydent.

Użytkownik jest w stanie w bardzo łatwy sposób sprawdzić, czy przy danej ilości ładunku niebezpiecznego muszą być otwarte tablice barwy pomarańczowej, jakie jest wymagane ogólne i indywidualne wyposażenie, czy towar jest towarem dużego ryzyka, jakie ma właściwości niebezpieczne, jaki jest jego stan skupienia (ciecz, ciało stałe, gaz), a nawet zapoznać się ze źródłowymi przepisami szczególnymi. Te ostatnie, typu CV, S, V, dostępne są dla poszczególnych ładunków, w aż 15 europejskich językach.

Aplikacja przedstawia w przystępny sposób interpretację przewozu przez tunele, w tym między innymi przez Eurotunel. Są również informacje potrzebne do stosowania wyłączenia wg 1.1.3.6 ADR (ilości załadowane na jednostkę transportową), w tym między innymi EQ. Program wskazuje limity dla towarów niebezpiecznych dużego ryzyka, zwraca uwagę na obowiązek uzupełniania Prawidłowej Nazwy Przewozowej nazwą techniczną, a także wyjaśnia konieczność separacji od żywności i prezentuje zakazy ładowania razem.

Jak apka pomaga w codziennej pracy?

Aplikacja może być pomocna przy wystawianiu dokumentu przewozowego (np. CMR), gdyż prezentuje Prawidłowe Nazwy Przewozowe oraz nazwy opakowań w 23 językach europejskich (wersja wielojęzyczna aplikacji: ADR Tool 2017 Dangerous Goods). Program weryfikuje, czy podstawowe zapisy na dokumencie przewozowym są prawidłowe. Umożliwia także pobranie wprost ze strony UNECE i zachowanie na urządzeniu mobilnym pisemnej instrukcji dla kierowcy w wybranym języku oraz wyeksportowanie listy ładunkowej do pliku  typu csv. Ułatwia to gromadzenia danych o przewiezionych towarach niebezpiecznych, niezbędne do przygotowania sprawozdania ADR.

Korzystając z aplikacji, użytkownik ma natychmiastowy dostęp do podstawowych informacji ADR na swoim urządzeniu, offline, bez wertowania obszernych przepisów, w każdym miejscu i czasie, zawsze pod ręką. Można z tego skorzystać podczas rozmów handlowych oraz operacyjnych, analizy potrzeb klienta, w momencie załadunku, w magazynie, a także na miejscu kontroli lub wypadku.

Prezentowane narzędzia mogą również służyć pomocą na szkoleniach, kursach, wykładach, jak też i w przygotowaniach do testów czy egzaminów. Istotna jest przy tym między innymi możliwość podłączenia tabletu do rzutnika.

Jako że interfejs aplikacji został przetłumaczony na 26 języków (ciekawostka – w tym np. język tajski) oraz zawiera Prawidłowe Nazwy Przewozowe w 23 językach europejskich (wersja płatna programu), a przepisy szczególne w 16 językach (wersja płatna programu), aplikacja może być przewagą konkurencyjną oraz doskonałą pomocą dla pracowników oraz firm z sektora TSL. Powinno to zainteresować firmy poddane badaniom SQAS, globalnych operatorów logistycznych z oddziałami w wielu krajach europejskich, czy firm przewozowych z zasięgiem europejskim, zatrudniających kierowców z różnych krajów.

Aplikacja jest też w ciągłym udoskonalaniu oraz rozwoju, zachęcamy do przedstawiania konstruktywnych sugestii oraz podzielenia się Państwa oceną lub opinią.

Fanpage (facebook): ADR Tool & IMDG Tool

Uzupełnieniem oferowanych narzędzi jest również fanpage prowadzony na Facebooku ADR Tool & IMDG Tool. Na tej edukacyjno-informacyjnej platformie można znaleźć wiele ciekawych artykułów z obszaru towarów niebezpiecznych publikowanych przez wiodących doradców DGSA, czy praktyków, ciekawostek, nowinek, praktycznych casów, incydentów, przepisów prawnych, porad czy informacji, również o samej aplikacji (updaty, konkursy itd.). Oczywiście gorąco zapraszamy do polubienia facebookowej storny aplikacji, aby być na bieżąco z towarami niebezpiecznymi!

Podsumowanie

Narzędzia ADR Tool – aplikacja mobilna, fanpage, platforma internetowa – poszerzają wiedzę z obszaru towarów niebezpiecznych, tym samym wpływając na bezpieczeństwo procesu, wspierają w codziennej pracy, dają szybkie pierwsze spojrzenie na wybrany towar niebezpieczny. Pomagają w bieżących decyzjach przy identyfikacji towaru niebezpiecznego, organizacji transportu, wypełnieniu dokumentu przewozowego, kontroli dokumentów oraz wyposażenia pojazdu, czy ogólnych informacji pomocnych na miejscu zdarzenia z towarem niebezpiecznym – narzędzia pomocne i wygodne w pracy zarówno dla początkujących, jak też i profesjonalistów.

Wszystkich zadowolonych użytkowników darmowej aplikacji ADR Tool 2017 ree zachęcamy gorąco do przekazania dobrowolnych datków na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Chorobami Nerek (nefrologiadziecieca.pl), jak również przekazywania 1% podatku w rocznym rozliczeniu PIT (NUMER KRS: 0000243985). Z góry dziękujemy!