Z ciężarówki wylała się tona kwasu azotowego, uszkadzając podwozie i powodując ogromne zagrożenie

atego_tona_kwasu_azotowego_1

Mając kontakt z 60-procentowym kwasem azotowym, można spodziewać się takich następstw, jak zatrucie, poparzenie skóry, uszkodzenie wzroku, czy też podrażnienie dróg oddechowych. Ponadto kwas azotowy charakteryzuje się korozyjnością na metale, w związku z czym oblanie nim podwozia ciężarówki może pójść w parze z kosztownymi uszkodzeniami. Dlaczego jednak o tym piszę? Jest to wstęp do poniższego komunikatu WITD Katowice, opowiadającego o Mercedesie Atego, z którego wylała się właśnie tona kwasu:

W dniu 09.08.2016 roku inspektorzy transportu drogowego z WITD Katowice uczestniczyli w wyjaśnianiu przyczyn zdarzenia, do którego doszło w Pszczynie na ulicy Jaskółek. W tracie przewozu materiału niebezpiecznego (60% kwas azotowy) nastąpił jego wyciek z pojemnika, a w końcu z samochodu, który go przewoził. Łącznie z 1200 kg przewożonego kwasu, z pojazdu wyciekło ok 1000 kg. Po zabezpieczeniu i zneutralizowaniu przez Straż Pożarną skażonego terenu i pojazdu, można był przystąpić do sprawdzenia prawidłowości przewozu. Z wyjaśnień kierowcy wynikało, że najprawdopodobniej w trakcie załadunku uszkodzeniu uległ zawór w pojemniku z kwasem i w trackie jazdy ciecz zaczęła wypływać do ładowni, a później poza pojazd. Ponadto okazało się, że kierowca nie posiada wymaganego w przewozie materiałów niebezpiecznych szkolenia.

Wobec przedsiębiorcy, który dopuścił kierowcę bez wymaganego szkolenia do jazdy z towarami niebezpiecznymi, wszczęto postępowanie zagrożone karą 2000 zł, a kierowcę ukarano mandatem karnym w wys. 800 zł. Zatrzymano również dowód rejestracyjny pojazdu, ponieważ po wycieku kwasu pojazd nie nadawał się do użytku, ze względu na strawienie przez kwas elementów: przewodów pneumatycznych, układu hamulcowego i mocowań ładowni do ramy. Poza stratami materialnymi nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Oczywiście przewoźnik będzie musiał również pokryć koszty związane z doprowadzeniem skażonego terenu do stanu pierwotnego.

Strażacy i inspektorzy podkreślają, że wyciek był bardzo obfity i gdyby doszło do niego w bardziej zatłoczonym i ruchliwym miejscu, mogłoby dojść do tragedii z licznymi ofiarami.

atego_tona_kwasu_azotowego_2 atego_tona_kwasu_azotowego_3 atego_tona_kwasu_azotowego_4