Zastosowanie regału wspornikowego w magazynach branży automotive

Publikacja na zamówienie

Polski sektor automotive rozwija się niezwykle dynamicznie – znani producenci z całego świata inwestują w ekspansję tej gałęzi przemysłu nad Wisłą. Aby spełnić oczekiwania rozwijającej się branży elektromobilności, a także konwencjonalnej motoryzacji, warto zadbać o odpowiednie rozwiązania magazynowe. W wielu sytuacjach dobrym wyborem mogą okazać się regały wspornikowe.

Rozwój sektora automotive w Polsce

Polska to kraj, który oferuje znakomite warunki dla rozwoju sektora motoryzacyjnego. To zasługa nie tylko unikatowego położenia geograficznego w samym centrum Europy, lecz także bogatego zaplecza i doświadczenia naszych firm. Branża automotive w naszym kraju jest wspierana przede wszystkim przez koncerny o międzynarodowym zasięgu, które stale inwestują w rozwój produkcji, choć nie można także pominąć wkładu lokalnych przedsiębiorstw.

Nad Wisłą powstają nie tylko samochody osobowe i dostawcze – Polska słynie także z autobusów, a sektor komponentów samochodowych daje kolejne perspektywy dla rozwoju motoryzacji w naszym kraju. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces danej firmy jest infrastruktura transportowa, która wciąż się rozwija. Logistyka wymaga jednak także rozwiązań „wewnętrznych”, które dotyczą przede wszystkim dostosowania magazynów do potrzeb coraz bardziej wymagających klientów. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakie właściwie są oczekiwania firm z sektora automotive.

Dlaczego odpowiednia logistyka jest tak istotna w obszarze motoryzacji?

Magazyny obsługujące sektor automotive muszą funkcjonować z jak najwyższą skutecznością. Przypomnijmy, że w branży tej działa wiele globalnych koncernów, które systematycznie rywalizują ze sobą, a na sukces rynkowy często wpływają dosyć nieoczywiste aspekty. Producenci komponentów muszą być w stanie dostosować się do konieczności szybkiego wprowadzenia produktów na rynek. To tak zwany parametr time to market, który określa czas potrzebny na opracowanie danego produktu lub rozwiązania i udostępnienia go do sprzedaży. Na jego wartość oddziałują nie tylko działania samego producenta, lecz przede wszystkim skuteczny łańcuch dostaw. Produkcja części wymaga możliwości dokonania szybkiej kontroli, czy wytworzony komponent jest dostosowany do potrzeb danej konstrukcji. W przypadku tak skomplikowanych projektów jak samochody należy uwzględnić każdy parametr. Tutaj wkracza jeszcze jeden kluczowy czynnik dla firm z sektora automotive: elastyczność produkcji. Kolejnym filarem skutecznego działania podwykonawców na rynku motoryzacyjnym jest możliwość zapewniania sprawnego i stabilnego funkcjonowania łańcucha dostaw, co zdecydowanie przekłada się na redukcję kosztów produkcji końcowych rozwiązań.

Każdy z tych aspektów jest bardzo istotny, podobnie jak odpowiednie rozwiązania logistyczne, które wspierają magazynowanie oraz obsługę ładunków towarów związanych z branżą automotive. Warto sięgnąć po sprawdzone, a jednocześnie nowoczesne i stosunkowo tanie wsparcie dla przestrzeni magazynowej. Wdrożenie systemu regałów wspornikowych do wyposażenia magazynu obsługującego sektor motoryzacyjny może szybko przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności danego dostawcy. Przyjrzyjmy się walorom tego rozwiązania i wartości dodanej, która płynie z jego zastosowania.

Czym jest regał wspornikowy?

Regały wspornikowe pozwalają na wprowadzenie odpowiedniego systemu przechowywania materiałów dłużycowych. W magazynach korzystających z tego typu rozwiązań często wykorzystuje się także wózki widłowe, które również poprawiają efektywność pracy i sprawność całego zakładu. Konstrukcja może być wykonana z profili gorącowalcowanych IPE, które pozwalają na osiągnięcie imponującej nośności – jeden wspornik jest w stanie utrzymać ładunek o wadze nawet do 2 ton. Jedną z wielu zalet regałów wspornikowych jest możliwość dość swobodnego dostosowania konfiguracji do rozmiarów danej hali magazynowej. Taka elastyczność daje szansę na jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni. Wysokość regałów wspornikowych waha się od 2 do 10 metrów.

Regały wspornikowe  wspierają się na słupach nośnych, które z jednej lub dwóch stron mogą być wyposażone w poziome wsporniki. Dzięki temu dostęp do przechowywanego ładunku jest łatwy i wygodny. To stosunkowo proste i niedrogie rozwiązanie, które znakomicie sprawdza się w magazynach obsługujących sektor automotive, meblarski oraz budowlany. Regały dłużycowe są tanie we wdrożeniu, a jednocześnie wnoszą sporo wartości dodanej do przestrzeni magazynowej.

Regały wspornikowe – korzyści z wdrożenia tego rozwiązania

Częstą przypadłością wielu magazynów jest brak odpowiedniego systemu przechowywania, który sprzyja zachowaniu składowanych towarów i materiałów w nienaruszonym stanie. To szczególnie widoczne przy materiałach dłużycowych, które cechują się specyficznymi wymiarami, a tym samym specjalnymi wymogami względem magazynowania. Przechowywanie dłużyc na ziemi lub układanie płyt jedna na drugiej to częsty scenariusz, jednak takie sytuacje są bardzo niekorzystne dla trwałości towarów. Warto zwrócić uwagę także na potencjalne problemy w obsłudze materiałów dłużycowych, które są powiązane z wymagającymi gabarytami. To szczególnie istotne, gdy wiele materiałów znajduje się w jednym miejscu.

W nieodpowiednich warunkach wysłanie materiałów jest znacznie utrudnione, a samo przechowywanie angażuje kadrę bardziej, niż powinno. Komplikacje mogą dotyczyć kilku różnych aspektów:

  • czasochłonne szukanie właściwego przedmiotu w słabo zorganizowanej przestrzeni,
  • brak porządku, co z kolei uniemożliwia sprawdzenie zapełnienia magazynu oraz dostępności danych komponentów,
  • zwiększona mobilność ładunku, która sprzyja uszkodzeniom.

W idealnej sytuacji pozyskiwanie odpowiedniego komponentu nie wymaga zbyt wiele czasu ani przenoszenia, a każda część jest łatwo dostępna i przechowywana w przejrzysty sposób. Wdrożenie regałów wspornikowych i wózków wielokierunkowych to duży  krok do rozwiązania powyższych problemów i usprawnienia funkcjonowania danego magazynu.

Regały wspornikowe to także wsparcie dla bezpieczeństwa

Skuteczność obsługi ładunku to jednak nie wszystko. Kolejnym ważnym atutem regałów wspornikowych jest fakt, że obsługiwanie ładunku obciąża pracowników w mniejszym stopniu, a ryzyko dla kadry maleje. Praca w magazynie przygotowanym z myślą o zachowaniu odpowiedniego standardu BHP jest zarówno łatwiejsza, jak i bezpieczniejsza. Zastosowanie regałów wspornikowych umożliwia także skupienie uwagi kadr na kluczowych aspektach funkcjonowania firmy zamiast na codziennej walce z niepoprawnym systemem składowania.

Wartość dodana płynąca z wdrożenia regałów wspornikowych może być zatem rozumiana na wiele sposobów. To z jednej strony szansa na poprawę skuteczności i szybkości obsługi ładunku, a z drugiej – ograniczenie strat wynikających z uszkodzenia materiałów. Ponadto taki ruch pomaga stworzyć atrakcyjne warunki do pracy. Ostatecznie jest to także możliwość sprawniejszej inwentaryzacji oraz analizy funkcjonowania magazynu. Oczywiście na tym się nie kończy – wszystkie te czynniki przekładają się na większą wydajność, co jest ważnym atutem w oczach potencjalnych odbiorców i partnerów.

Proste i skuteczne rozwiązania

Nowoczesny sektor logistyczny w Polsce wymaga odpowiednich rozwiązań. Regały wspornikowe i wózki wąskokorytarzowe lub wielokierunkowe mogą zostać wdrożone do praktycznie dowolnego magazynu. To rozwiązanie bardzo praktyczne, które szybko usprawni funkcjonowanie każdej przestrzeni magazynowej. Zastosowanie obustronnie zamontowanych wsporników zwiększa  ilość dostępnego miejsca, wózki wąskokorytarzowe wymagają mniejszych alejek roboczych, a sam magazyn może być dzięki temu zaopatrzony w jeszcze więcej ciekawych rozwiązań lub przechowywać więcej ładunków.

Aby projekt regałów wspornikowych skutecznie odpowiadał na potrzeby danego magazynu, warto przyjrzeć się całościowo tematowi optymalizacji powierzchni magazynowej. Podstawą jest wsparcie ze strony renomowanych dostawców rozwiązań tego typu. Istotne jest tutaj indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta – to coś, co wyróżnia na przykład firmę Logi-Max, która specjalizuje się we wdrażaniu nowoczesnych standardów przechowywania i wsparciu w rozwijaniu magazynów.

Podział regałów wspornikowych

Regały wsporcze można klasyfikować na wiele sposobów. Kluczowy podział, który dotyczy masy przechowywanych produktów, obejmuje lekkie oraz ciężkie konstrukcje.

Regały lekkie

Lekkie regały wsporcze przeznaczone są do składowania produktów o bardzo małej masie. Takie produkty często są bardzo długie albo mają niecodzienny kształt, a zatem dostęp oraz manewrowanie nimi mogą być niezwykle problematyczne.

Na lekkich regałach z reguły przechowywane mogą być przedmioty takie jak dłużyce wykonane z plastiku, drewniane klocki oraz rury. Umiejscowienie półek jest zależne od naszych indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy formy jednostronne, umiejscawiane przy ścianie, oraz dwustronne, przy których dostęp do produktów jest możliwy zarówno od przodu, jak i od tyłu.

Jedną z dużych zalet lekkich regałów wspornikowych jest możliwość dostosowania ich umiejscowienia w jakimkolwiek momencie użytkowania, przez co powiększenie przestrzeni magazynowej odbędzie się bez problemów.

Regały ciężkie

Głównym zadaniem ciężkich regałów wspornikowych jest zagwarantowanie największej możliwej ilości dostępnej przestrzeni. Regał tego rodzaju gwarantuje stabilną i bezpieczną płaszczyznę do przechowywania znacznie cięższych przedmiotów, takich jak meble, listwy oraz materiały używane w budownictwie.

Tak samo jak podczas korzystania z regałów lekkich towary mogą być umieszczane zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Możliwa jest także regulacja ramion i ich wymiarów, w zależności od konkretnych wymagań oraz parametrów produktów. Używanie regałów wsporczych odbywa się z wykorzystaniem wózków podnośnikowych, suwnic z trawersami lub układnic.

Wykorzystanie ciężkich regałów dłużycowych zapewni bezproblemowy dostęp do wszystkich składowanych przedmiotów oraz wykorzystanie całej przestrzeni pomieszczenia. Konstrukcja tego typu charakteryzuje się ponadto szerokim wymiarem regulacji i wysokim bezpieczeństwem obsługi.

Regał wspornikowy świetnie nada się do użycia w magazynach i jako część placu składowego. Wykorzystanie konstrukcji tego typu umożliwi bezproblemowe, bezpieczne , a ponadto praktyczne składowanie i zarządzanie różnymi artykułami. Użycie tego rodzaju regału sprawi, że także przedmioty o niestandardowych gabarytach staną się niezwykle łatwe w składowaniu.

Co więcej, regał tego typu może być również umieszczony na zewnątrz hal produkcyjnych, dzięki wykonaniu z materiałów niepodatnych na korozję. Musimy pomimo tego pamiętać o stosownym przykryciu, aby zapewnić materiałom należytą ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.