Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?

Publikacja na zamówienie

balance between time and money.

Dłuższe terminy płatności na wystawianych fakturach stały się sporym obciążeniem dla firm transportowych. Coraz częściej przedsiębiorcy muszą się godzić na wydłużanie terminów płatności z 30 dni na 60 czy nawet 90 dni, aby utrzymać kontrakty oraz być bardziej konkurencyjnym na rynku.

Długie terminy płatności to sposób wielu dużych firm na kredytowanie się kosztem mniejszych. Ten stan powoduje, iż większość mniejszych firm boryka się później z zatorami płatniczymi. Czekając na uzyskanie zapłaty za sprzedany produkt czy usługę napotykają konieczność opłacenia własnych kosztów takich jak płace, czy czynsz za wynajem pomieszczeń. Istnieją jednak sposoby pozwalające firmom transportowym zminimalizować wpływ długich terminów oczekiwania na płatność – na powstanie zatorów płatniczych.

Mikrofaktoring

Bardzo elastycznym rozwiązaniem dla firm transportowych jest finansowanie faktur. Czyli uwolnienie części lub całości środków pieniężnych z faktury sprzedaży na długo przed terminem jej płatności. Korzystając z takiego rozwiązania można mieć środki na koncie już na drugi dzień po wystawieniu faktury. To rozwiązanie zapewnia największą elastyczność w przypadku gdy chcesz uwolnić środki z kilku faktur za jednym razem. Ty decydujesz ile potrzebujesz wyciągnąć. Dzięki czemu gdy widzisz, że za chwilę musisz opłacić swój koszt a nie masz swobodnych pieniędzy w kasie firmy, możesz wyciągnąć środki z oczekujących faktur sprzedaży. Pozwala Ci to na pełną kontrolę płynności finansowej i dzięki temu nie dotyka Cię problem zaległych płatności i niecierpliwego oczekiwania na to kiedy środki za sprzedaż trafią na twoje konto. Na rynku polskim takie rozwiązanie jest proponowane przez firmę inviPay.com.

Twardo negocjuj z kontrahentami

Nie akceptuj od razu nowych terminów płatności od ważnego kontrahenta tylko dlatego, iż boisz się go utracić. Jeżeli jesteś dla niego kluczowym dostawcą, to będzie mu trudno Ciebie zastąpić nowym kontrahentem. Warunki płatności powinny być wyraźnie określone w umowie pomiędzy Twoją firmą, a Twoim kontrahentem. A ich zmiana otwiera drogę do negocjacji, na którą obie strony mogą mieć wpływ. Dlatego, gdy otrzymasz propozycję o znaczne wydłużenie terminów płatności, spróbuj dać do zrozumienia kontrahentowi, że cena w umowie była ustalona dla 30 dniowego terminu płatności. I wydłużenie z 30 dni do 60 dni wymagałoby wzrost ceny o np. 5 %.

Usprawnij proces fakturowania

Jeżeli klienci będą płacić później to nie możesz sobie pozwolić jeszcze na wydłużanie tego terminu np. przez wystawienie faktury z opóźnieniem. Dlatego rozliczaj sprzedaż, tak szybko jak jest to możliwe. Wysyłaj faktury na czas i zapewnij ich bezbłędne wystawienie. Błędy się zdarzają, ale na szczęście większość z nich możesz wyeliminować. Na rynku jest wiele dobrych aplikacji księgowych, które minimalizują możliwość popełnienia błędu i gwarantują Ci nadzorowanie obiegu faktur. Śledzą również to czy oczekiwana płatność została uregulowana.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami:

Tel. 22 295 11 58

www.invipay.com