OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 5 Listopad, 2015

System, który chroni rowerzystów w “martwym polu” bez doposażania ciężarówek i ograniczania ich ruchu

mercedes_antos_ochrona_rowerzystow_dystrybucja_2Sporo ostatnio pisałem o brytyjskich pomysłach na zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Są to pomysły przewidujące przede wszystkim nowe elementy wyposażenia ciężarówek, a także kolejne ograniczenia ich ruchu. Tymczasem w Belgii rozpoczęły się właśnie testy systemu, który zabezpieczy rowerzystów, ułatwi życie kierowcom ciężarówek, a jednocześnie nie będzie narzucał którejkolwiek ze stron nietypowych wymagań.

Wszystko bazuje tutaj na zestawie specjalnych czujników, które umieszcza się na ścieżce rowerowej, tuż przed skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną. Kiedy ciężarówka zbliży się do takiego skrzyżowania i będzie chciała zjechać na prawo, a rower znajdzie się w tak zwanym “martwym punkcie”, kierowcę ostrzegą migające światła ostrzegawcze. Przestaną one migać dopiero gdy rowerzysta bezpiecznie przejedzie przez skrzyżowanie, dając jednocześnie sygnał kierowcy ciężarówki o możliwości kontynuowania jazdy.

Ów system, noszący nazwę iCycleSafe, wkroczył w fazę testową w belgijskiej miejscowości Nazareth, leżącej tuż przy międzynarodowej trasie E17 i w związku z tym licznie odwiedzanej przez ciężarówki. Praktyczne działanie iCycleSafe można także zobaczyć na poniższym filmie, mniej więcej od 1. minuty. Przy okazji zwróćcie uwagę na tablice rejestracyjnej wirtualnej ciężarówki, która została wykorzystana przy wizualizacji – z jakiegoś powodu są to polskie “blachy” z Ustrzyk Dolnych.

Ten wpis ma 3 komentarzy

  1. lkjlk napisał(a):

    średnio bo gdy kierowca wjeżdża na skrzyżowanie to nie patrzy w jakieś punkty tylko rozgląda się w lustra by kogoś nie rozjechać. lepszym byłby system NA samochodzie który po prostu zacznie hamować gdy wykryje że coś się zbliża podczas skrętu ciężarówki i nie hamuje. albo po prostu kamery na boku auta z monitorkami obok lusterek albo wewnątrz kabiny między szybą przednią a boczną – lustrami – po obu stronach. swoją drogą to dziwię się że jeszcze nie ma obowiązku stosowania kamer cofających w każdym zestawie pow. 2,5ton (tak , 2,5 ton bo i busem można nieźle skasować kogoś cofając).

  2. andrzej napisał(a):

    Troche bez sensu ta wizualizacja bo skoro widzac zblizajacy sie rower do skrzyzowania kierowca zawodowy wyprzedza go wiedzac ze bedzie skrecal w prawo to chyba cos z nim nie tak?

  3. Demon75 napisał(a):

    Najlepszym, najdoskonalszym systemem byłby mózg rowerzystów, gdyby był używany…

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.