Sprężarka klimatyzacji – jak działa i jakie są objawy awarii?

Od wielu lat klimatyzacja w samochodzie to dla wielu osób podstawowy element wyposażenia. Dzięki niej można przemierzać długie dystanse w przyjemnej temperaturze. Komfort jazdy, jaki zapewnia ten układ, ma jednak wysoką cenę – gdy dojdzie do awarii sprężarki lub kompresora klimatyzacji.

Do czego służy i jak działa sprężarka klimatyzacji?

Zimne powietrze, które dostaje się do kabiny samochodu, zawdzięczamy właśnie sprężarce klimatyzacji. Wprawia ona w ruch czynnik chłodzący i spręża go. W sprężonej postaci jako ciecz trafia do skraplacza, a następnie do parownika, gdzie zamienia się w gaz rozprężając się. Taka reakcja powoduje gwałtowny spadek temperatury wewnątrz parownika.

Gaz schładza powietrze, które trafia do kabiny przez układ wentylacyjny. Para zgromadzona w parowniku skrapla się i jako ciecz trafia do sprężarki. Tam ponownie jest sprężany i cały proces odbywa się na nowo. Natomiast kompresor klimatyzacji zasysa rozprężony czynnik z parownika, naprzemiennie tłocząc sprężony czynnik do skraplacza.

Budowa sprężarki klimatyzacji

Sprężarki tłokowe występują w dwóch rodzajach. Mogą mieć stałą i zmienną (CVC) pojemność. W tych pierwszych tłoki pracują tak samo. Pobierają identyczną ilość czynnika chłodzącego i poruszają się po takich samych torach. Wydajność tego typu sprężarki jest zależna od liczby obrotów silnika, ponieważ pasek wielorowkowy przekazuje napęd, zatem przy ich niskiej liczbie maleje też wydajność działania klimatyzacji. Sprzęgło elektromagnetyczne wykorzystywane w sprężarkach o stałej pojemności umożliwia całkowite odłączenie ich od napędu.

W przypadku sprężarek o zmiennej wydajności takie rozwiązanie nie jest stosowane, ponieważ ich działanie opiera się na elektrozaworze, który kontroluje ciśnienie w układzie. W przypadku niskich obrotów silnika zwiększy on ciśnienie dzięki wysunięciu sprężyn, na których osadzona jest tarcza z tłokami.

Awarie sprężarki klimatyzacji

Objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji mogą być następujące: po uruchomieniu klimatyzacji do wnętrza nie jest wdmuchiwane zimne powietrze, czy podmuch jest bardzo słaby i sprężarka wydaje głośne, niepokojące dźwięki, a pod autem lub w obrębie sprężarki jest mokro. Sprężarka może się zużyć, chociaż do awarii może dojść również poprzez niewłaściwą eksploatację. Brak oleju, czynnika w układzie albo zanieczyszczenia mogą spowodować zatarcie sprężarki klimatyzacji.

Objawami awarii może być również zbyt duża ilości czynnika chłodzącego lub oleju w układzie. Prowadzi to do zablokowania i uniemożliwienia poprawnej pracy sprężarki. Jednak nawet właściwa eksploatacja może skończyć się usterką, jeżeli sprężarka została nieprawidłowo wymieniona. Niewłaściwy montaż to często efekt samodzielnych prób wymiany sprężarki klimatyzacji, chociaż taka sytuacja może zdarzyć się również w autoryzowanym serwisie. Przy wymianie należy przestrzegać pewnych procedur, które często zwiększają koszty usługi.

Wymiana sprężarki klimatyzacji

Wymieniając podzespoły w samochodzie, należy sprawdzić, co tak naprawdę wywołało awarię, ponieważ w ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów. Tak samo jest w przypadku sprężarki. Oczywiście można od razu wymienić cały układ, ale z pewnością będzie to bardziej kosztowne przedsięwzięcie. Niektóre prace można wykonać samodzielnie, chociażby w przypadku zatarcia.

Serwisanci zalecają przepłukanie układu specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu środkami chemicznymi tak, aby pozbyć się opiłków, które powstały w wyniku eksploatacji. Producenci sprężarek dodatkowo zalecają wymianę skraplacza klimatyzacji, osuszacza i zaworu rozprężnego, ponieważ z tych elementów nie da się usunąć zanieczyszczeń.

Wymieniając kompresor klimatyzacji na nowy, należy pamiętać o tym, aby uzupełnić w nim olej do takiego poziomu, który zalecany jest przez producenta. W nowych sprężarkach zawsze jest trochę oleju, ponieważ jest on wlewany jeszcze w fabryce – pod koniec procesu produkcji. Najlepszym rozwiązaniem jest wylanie oleju ze starego i nowego kompresora i napełnienie nowego taką samą ilością. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli do sprężarki zostanie nalane zbyt dużo cieczy – może dojść do awarii.

Należy używać odpowiedniego oleju, zgodnie z zaleceniami producenta. Zanim układ zostanie uruchomiony, wał sprężarki powinien zostać obrócony kilkanaście razy, aby rozprowadzić olej. Po zamontowaniu wszystkich elementów układ należy napełnić czynnikiem i uruchomić silnik na kilka minut.

Wymiana kompresora klimatyzacji

Wybierając kompresor, najlepiej zdecydować się na nowy od tego samego producenta, który do momentu wymiany był używany w pojeździe. Jest to najbezpieczniejsze i najdroższe rozwiązanie.

Można również zdecydować się na wybór tańszego, nieoryginalnego zamiennika od mniej renomowanych producentów lub poddać stary kompresor regeneracji, która w ogólnym rozrachunku będzie najtańszą ze wszystkich opcji. Jednak aby mieć pewność, że nowy kompresor będzie działał równie wydajnie, co poprzedni i właściwie pełnił swoje zadanie, lepiej zdecydować się na oryginalny.