Ruszają remonty autostrad A2 oraz A4, zapowiadając wielkie korki w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie

remont_a4_2016Na zdjęciu: remont na A4, źródło: GDDKiA (Facebook)

Wiosna na dobre zawitała w naszym kraju, więc czas na tradycyjną porcję złych informacji. Panowie i Panie, oto ruszają remonty polskich autostrad, które przez długie tygodnie będą utrapieniem kierowców na trasach A2 oraz A4. A oto komunikaty GDDKiA, które przybliżą plany poszczególnych prac:

Rusza remont A2 w województwie wielkopolskim (mapa TUTAJ)

Rozpoczyna się planowany remont autostrady A2 pomiędzy węzłami Konin Wschód i Koło (ponad 13 km), który będzie polegał na wymianie warstwy ścieralnej. W pierwszej kolejności remontowana zostanie jezdnia w kierunku Warszawy a następnie w kierunku Poznania. Ruch na tym odcinku będzie odbywał się jedną jezdnią co oznacza że na drugiej jezdni  będzie ruch dwukierunkowy. Utrudnienia potrwają do końca roku szkolnego. Wykonawcą jest firma STRABAG Sp. z.o.o., koszt remontu to ok. 17 mln zł.

Jednocześnie przypominamy, że informacji dotyczących sytuacji na drogach zarządzanych przez GDDKiA udzielają całodobowo dyżurni Punktów Informacji Drogowej – w przypadku woj. wielkopolskiego informacji udziela Punkt Informacji Drogowej (PID) w Poznaniu, tel.: 61 864 63 53 – lub pod ogólnopolskim numerem 19 111 ( w przypadku niektórych sieci komórkowych, konieczne jest poprzedzenie numeru 19 111 cyfrą 0).

Remont nawierzchni autostrady A4 na Opolszczyźnie

Rusza tegoroczny remont opolskiego odcinka autostrady A4. Obejmie on fragment jezdni w kierunku Wrocławia od węzła „Brzeg” do węzła „Opole Zachód” (około 28 km).

Remont polegający na wymianie warstwy ścieralnej jezdni podzielony będzie na cztery etapy, które potrwają po 3-4 tygodnie. W każdym z etapów wyłączone z ruchu będą odcinki o długości od około 6,5 km do 9,3 km. Ruch w obu kierunkach będzie się wówczas odbywał drugą jezdnią. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa oba kierunki ruchu oddzielone będą metalowymi barierami (separatorami). Na każdym odcinku prowadzonych prac, jak i na odcinkach jezdni poprzedzających zwężenia, wprowadzone zostaną ograniczenia prędkości. Informacje o remoncie będą wyświetlane na znakach zmiennej treści już na około 10 km przed robotami.

Rozpoczęcie prac planowane jest 4 kwietnia 2016 roku w godzinach przedpołudniowych w rejonie węzła Brzeg. W pierwszym etapie remontowane będzie blisko 6,5 km jezdni. Roboty drogowe na opolskim odcinku A4 zaplanowane zostały do 30 czerwca 2016 r. Gdyby warunki pogodowe lub inne nieprzewidziane okoliczności nie pozwoliły zakończyć remontu przed wakacjami, prace zostaną wstrzymane i dokończone będą we wrześniu. Remont wykonuje firma „Skanska”.

Tegoroczny remont opolskiej autostrady jest czwartym z rzędu (od 2013 roku) i po jego zakończeniu nowa nawierzchnia będzie już na połowie całego opolskiego odcinka A4. Remontowane odcinki są eksploatowane bez przerwy od około 15 lat.

Bieżącej, całodobowej informacji o warunkach przejazdu autostradą A4 oraz zalecanych objazdach udziela Punkt Informacji Drogowej (PID) w Opolu, tel.: 77 456 50 58 lub 19 111 (numer ogólnopolski, w przypadku niektórych sieci komórkowych, konieczne jest poprzedzenie numeru 19 111 cyfrą 0).

I jeszcze małe uzupełnienie komunikatu dotyczącego A4:

W czasie 1. etapu węzeł „Brzeg” będzie zamknięty tylko dla kierowców jadących od strony Opola i Katowic w kierunku Wrocławia. Natomiast kierowcy jadący od strony Wrocławia w kierunku Opola i Katowic będą mogli na węźle „Brzeg” zjechać z autostrady. W kierunku Opola i Katowic można także na węźle „Brzeg” wjechać na autostradę.”