Jeżdżące niebezpieczeństwa na drogach: guz na oponie, paliwo na wydechu oraz wymęczone konstrukcje

daily_opona_z_bablem_2

Człowiek jedzie sobie zgodnie z przepisami, zupełnie spokojnie, a i tak nie może być pewnym, że zaraz nie wydarzy się coś przerażającego. Bo jak można być w pełni bezpiecznym, w czasie gdy na drogach zdarzają się najróżniejsze przypadki.

Zacznijmy od widocznego powyżej Iveco Daily, które wraz z ładunkiem ważyło 7,1 tony, a jednocześnie zostało zarejestrowane na 3,5 tony DMC. Całe niebezpieczeństwo nie polegało jednak na przeciążeniu, wszak patrząc na koła można stwierdzić, że był to model 65, technicznie przystosowany do takiego ciężaru. Problemem były za to opony, na których te siedem ton się poruszało. Zobaczcie:

daily_opona_z_bablem

Dalej mamy Scanię serii 4, która jechała sobie drogą nr 758. Ledwie samochód ten stanął do kontroli, a już pod jego zbiornikiem paliwa zrobiła się mała kałużą, mająca związek z solidnym wyciekiem. Co więcej, paliwo kapało tuż przy rozgrzanej rurze wydechowej i swoją drogą nie było jedynym płynem, który z tego samochodu wyciekał. No i szkoda tego paliwa, wszak ceny idą w górę…

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES

Tymczasem na drodze nr 32 odnotowano jeżdżące zagrożenie w formie naczepy. Przewoziła ona kostkę brukową bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, w kilku miejscach nawet bez ofoliowania, zaś cała konstrukcja nosiła znamiona skrajnego wyeksploatowania. Nie domykały się burty, opony miały różny bieżnik na jednej osi, a przy tym na podwoziu nie brakowało rdzy. A wyglądało to tak:

naczepa_kostka_rdza_1 naczepa_kostka_rdza_2 naczepa_kostka_rdza_3 naczepa_kostka_rdza_4

A na koniec pojawia się MAZ z przyczepą, któremu ktoś zafundował tuning rodem z wczesnych lat 90-tych, w postaci doczepionej atrapy chłodnicy od MAN-a. Ten zestaw najzwyczajniej w świecie poruszał się przez miasto, choć zarówno ciężarówka, jak i przyczepa nie miały ważnego przeglądu technicznego. Jakby tego było mało, przy pomocy mobilnej stacji kontroli pojazdów stwierdzono tutaj między innymi nadmierne różnice sił hamowania, nadmierne luzy na stabilizatorach, słyszalny wypływ powietrza z układu pneumatycznego, różne rzeźby opon na kołach jednej osi, wyraźne pęknięcia i odkształcenia na pozostałościach bieżnika, brak jednej śruby mocującej koło, a także wyciek płynów eksploatacyjnych.

maz_stan_techniczny_1

User comments

User commentsŹródła zdjęć i informacji: WITD Katowice, WITD Poznań, WITD Bydgoszcz, WITD Kielce