Elektryczny Fiat 125p Pickup, zaprojektowany do przewozu listów i prezentowany w słynnej “Sondzie”

Elektryczne samochody pocztowe to dzisiaj jakże modny temat. Dopiero co przecież pisałem, że Poczta Polska wzięła na testy siedem różnych samochodów o takim napędzie, zamierzając zamówić je w większej ilości (zapraszam tutaj). Okazuje się jednak, że również w okresie PRL-u myślano o takim rozwiązaniu. Powstał wówczas prototyp Fiata 125p Pickup, przeznaczonego do przewozu listów i zasilanego właśnie z baterii.

Elektryczny Fiat miał zestaw akumulatorów o masie aż 670 kilogramów. Zajmowały one sporą część nadwozia, choć oferowały też całkiem spory zasięg. Wynosił on 80 kilometrów, czyli tylko nieznacznie mniej, niż w przypadku konstrukcji współczesnych. Prędkość maksymalna wynosiła przy tym 75 km/h, silnik podłączony był bezpośrednio do wału napędowego, a energię elektryczną odzyskiwano z hamowania.

Ten polski prototyp prezentował był w słynnym programie “Sonda”, emitowanym na TVP1 między 1977 a 1989 rokiem. Był to program poświęcony najnowszym technologiom, pochodzącym zarówno w krajów socjalistycznych, jak i z państw zachodnich.

Fiat prezentowany jest od mniej więcej 12:22: