6-osiowy zestaw z ładunkiem zboża, ważący aż 50 ton – odważny sposób na transport międzynarodowy

transport_zboza_miedzynarodowy_50_ton_1

Trzyosiowy ciągnik siodłowy z Litwy, ciągnący naczepę do przewozu towarów sypkich i mający przy tym opuszczone wszystkie koła – ten zestaw to prawdziwy magnes na ITD. Co jednak ciekawe, „krokodyle” wcale nie musieli wypatrywać tego pojazdu na drodze, jako że kierowca litewskiego 50-tonowca nieopatrznie przejechał przez odcinek z wagą ukrytą pod nawierzchnią. Co było zaś dalej, opowie Wam poniższy komunikat GITD:

W dniu 24 maja 2017 r. inspektorzy WITD w Gorzowie Wielkopolskim podczas wykonywania czynności kontrolnych na lubuskim odcinku autostrady A2, przy wykorzystaniu systemu preselekcyjnego ważenia pojazdów, wytypowali do kontroli pojazd członowy, który został wskazany przez system, jako potencjalnie przeciążony. 

Pojazd ten został zatrzymany i poddany ważeniu na wagach przenośnych, w celu zweryfikowania wskazań wagi preselekcyjnej. Podczas kontroli dokumentów ustalono, że pojazdem tym wykonywany jest międzynarodowy przewóz drogowy 20 ton zboża przez przewoźnika litewskiego. 

Przeprowadzone ważenie dowodowe wykazało, iż masa pojazdu wraz z ładunkiem wynosi 49,7 tony przy dopuszczalnej masie całkowitej 40 ton. W związku z tą nieprawidłowością wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 15 000 złotych, a pojazd ten skierowano na parking strzeżony w celu rozładowania nadmiaru ładunku.

transport_zboza_miedzynarodowy_50_ton_2