OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 25 Październik, 2018

2 tys. złotych kary za brak przeglądu lub usterkę pojazdu – nowe mandaty tylko dla przewoźników

Branża transportowa stałą się obiektem nowych kar. Do przepisów wprowadzono dwie grzywny, przewidziane tylko dla osób, które wykonują swoimi samochodami licencjonowane przewozy.

Nowe kary, obowiązujące od bieżącego miesiąca, dotyczą dwóch następujących przypadków:

 1. Wykonywanie przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego.
 2. Wykonywanie przewozu drogowego pojazdem posiadającym usterkę lub usterki układu hamulcowego, połączeń układu kierowniczego, kół, opon, zawieszenia, podwozia lub innego wyposażenia, zakwalifikowane jako niebezpieczne.

Obie sankcje zostały wprowadzone do Ustawy o transporcie drogowym, tworząc nowy dział “Naruszenie przepisów o zdatności technicznej pojazdów”. W obu przypadkach przewidziano karę 2 tys. złotych za każdy pojazd nie spełniający wymogów. Dla przykładu więc, jeśli przeglądu pozbawiony będzie i ciągnik siodłowy, i naczepa, zapłacimy z tego tytułu 4 tys. złotych. Do tego można też dodać kary za ewentualne usterki

Kara za brak przeglądu oraz usterkę pojazdu może też być podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie dobrej reputacji przewoźnika. W efekcie, jedna firma kilkukrotnie przyłapana na takich problemach będzie mogła nawet stracić zezwolenie na wykonywanie transportu drogowego.

Co też ważne, nowe przepisy są już stosowane, a w sprawozdaniach z pracy ITD można trafić na przykład ich wykorzystania. To wczorajszy komunikat WITD Poznań, którego fragment zamieszczam poniżej:

W drugim skontrolowanym przypadku inspektorzy stwierdzili nieważne już coroczne badania techniczne dopuszczające pojazd do ruchu drogowego. Za to wykroczenie, zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, przewidziana jest sankcja karna w wysokości 2 tysięcy złotych.

A jak ciekawostką przypomnę, że w przypadku przejazdów prywatnych, niepodlegających Ustawie o transporcie drogowym, brak przeglądu technicznego nie wiąże się z finansową karą. To samo dotyczy firm wykorzystujących samochody dostawcze, o DMC do 3,5 tony. I one nie podlegają bowiem transportowym przepisom.

Ten wpis ma 27 komentarzy

 1. Piotr napisał(a):

  O tak, to dobra wiadomość. Może szroty znikną wreszcie z polskich dróg.

 2. pogromca debili napisał(a):

  To żydostwo nas zamęczy , ciągle tylko podatki i kary w górę a zarobki 5 razy mniej jak na zachodzie . Jak można pisać że to dobra wiadomość jak to kolejny cios w Polskie społeczeństwo , trzeba nie mieć kompletnie mózgu żeby się z tego cieszyć.

  • Zwyrol napisał(a):

   Kolego a ja się cieszę bo się wykrusza dziadtransy i zostaną normalnie pracodawcy. 5 razy mniej jak ba zachodzie? Poniosło. Za to mandaty mamy niższe. Nawet od Czechów

 3. hvb napisał(a):

  pekaes krakow zapraszam na kontrole

 4. Jurek napisał(a):

  Dlaczego takie oburzenie? Czy autor nie widzi różnicy gdy ktoś prywatna osobowką jedzie bez przeglądu a gdy przeglądu nie ma zestaw 40 t. przejeżdżający dziennie setki kilometrów z ładunkiem?

 5. Zwyrol napisał(a):

  Nic kolego nie zniknie. Wyciekał mi olej z miski-zabrali dowód. Sefuncio pojechał na stacje diagnostyczna (osobowka) bez wjezdzania na kanał diagnosta podbił papierek. Miska cieknie do dziś

 6. Jurek napisał(a):

  Zniknie kolego. Nie wiem czy wiesz ze od nowego roku diagnosta będzie miał obowiązek. Zdjęcie zrobic na przeglądzie.

 7. Nowy w branży napisał(a):

  Kary są potrzebne żeby utrzymywać auto w należytym stanie.. ale zostaje kwestia interpretacji, przykładowo wyrobienie uszczelki złacza pneumatycznego (koszt uszczelki 3zl) jeżeli posiadasz przy sobie wymienisz ale co jeśli go nie masz i akurat zatrzymają do kontroli. Podepną pod usterkę układu hamulcowego i zawieszenia naczepy – 2000tys zł kary… A jak wiadomo użędnik ludzkich emocji pozbawiony jest
  pozdrawiam

  • 13*60 R napisał(a):

   NOWY w branży …a starym ujadaczom parkingowym wyłożył jak dziecku klocki.
   Zapiszcie sobie wyjaśnienie Nowego bo bardzo prosto wam to wyłuszczył.
   Kto ma problem ze zrozumieniem niech zapyta jeszcze raz.

 8. Marecki napisał(a):

  Tak to dobre przepisy żeby dobić branże transportową.

 9. kierowca bombowca napisał(a):

  Proszę o podanie wykazu oraz rodzaju i zakresu usterek technicznych wraz z podstawą prawną kwalifikacji do takiej sankcji.

 10. Kobe napisał(a):

  Super rozwiązanie każde maszyny się psują i psuć będą A karanie za usterki na drodze masakra nawet nowe auta posiadają usterki które trzeba naprawiać poza tym jak auto z usterkami może robić tysiące km jak ktoś pisze skoro da się z tym jeździć to znaczy że są drobne i nie zagrażają bezpieczeństwu. Raczej karanie ma służyć dalszym łataniem budżetu niż czemu innemu

 11. lukasz napisał(a):

  Już widzę następne firmy które upadają…. Jak w ciągu tego miesiąca padło 17 to ile do końca roku?

 12. Jan napisał(a):

  pogromca debili?
  chyba ANTYSEMITA i raczej napewno katolik i słuchacz radia M.
  dzisiaj podobny do ciebie osioł zabił kilkanaście osób w USA tylko dlatego że byli żydami
  jesteś żałosny

 13. Joker napisał(a):

  Ludzie czy macie problem z czytaniem że zrozumieniem, “BRAK PRZEGLADU” to nie jakaś usterka czy wyciek na drodze. Wyjaśniam dla “profesorów” w branży. MANDAT JEST DLA TEGO KTÓRY NIE POSIADA AKTUALNEGO BADANIA TECH. POJAZDU TAK ZWANEGO PRZEGLĄDU. I przestańcie jeden z drugim się podniecać.

 14. turor napisał(a):

  Czy ITD jest przewoźnikiem?
  Czy firmowe auto osobowe również podlega pod te kary?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.