Po 49 latach Iveco sprzedaje Magirusa – założycielska marka przyniosła wielkie straty

Powyżej: ciężarówki tych marek, które stworzyły Iveco

Marka Iveco powstała w 1975 roku, z połączenia ciężarowej części koncernu Fiat, włoskiej firmy OM, francuskiej firmy Unic oraz niemieckiej firmy Magirus. Dzisiaj, 49 lat po tych wydarzeniach, Iveco ogłosiło natomiast sprzedaż jednej ze swoich założycielskich firm, mianowicie właśnie Magirusa.

Zaraz po wchłonięciu przez Iveco, Magirus zaczął wygaszać swoją własną ciężarową markę, przez dekady znaną pod nazwą Magirus-Deutz. Jej miejsce zajęło Iveco-Magirus, a następnie po prostu Iveco. Włosi postanowili jednak utrzymać niemiecką nazwę w branży strażackiej, gdzie Magirus cieszył się szczególną renomą, z uwagi na historię sięgającą jeszcze do końca XIX wieku.

Magirus-Deutz sprzed przejęcia przez Iveco:

Iveco-Magirus Turbo:

Iveco Eurocargo z zabudową Magirus:

Jako dostawca strażackich nadwozi, należący do Grupy Iveco, choć zabudowujący także podwozia innych marek, firma zdołała przetrwać do dzisiaj, zatrudniając ponad 1300 osób w Niemczech, Włoszech, Francji oraz Austrii. Problem jednak w tym, że w ostatnich latach specjalistyczne przedsiębiorstwo zaczęło coraz gorzej radzić sobie na rynku, przynosząc finansowe straty. Tylko w ubiegłym roku opiewały one na 35 milionów euro (skorygowana strata typu EBIT). I najwyraźniej dlatego Włosi zdecydowali się teraz na sprzedaż.

Podpisana wczoraj umowa przewiduje sprzedaż Magirusa z Grupy Iveco do niemieckiego funduszu inwestycyjnego Mutares. To przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w skupowaniu firm z problemami finansowymi, poddawaniu ich restrukturyzacji, osiąganiu ponownej rentowności, a następnie odsprzedawaniu z zyskiem. Dokładnie taki los może więc teraz spotkać Magirusa. Poza tym podkreślono, że firma otrzyma „pełną niezależność od Iveco Group” oraz będzie mogła wstąpić na „samodzielną drogę do przyszłości w branży pożarniczej”.