Nie da się wypocząć w nagrzanej kabinie ciężarówki – badanie i zdjęcia z termowizji

Przed chwilą opublikowałem artykuł o temperaturowych zakazach ruchu, narzuconych przez władze Rumunii. Skoro natomiast kwestia upałów trafiła już na nagłówki, postanowiłem przypomnieć wyniki niemieckiego badania, określającego wpływ wysokich temperatur w kabinach na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Omawiane badanie zostało nagłośnione przez holenderski związek zawodowy CNV Vakmensen, gdy ten domagał się uczynienia klimatyzatorów postojowych obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych z kabinami sypialnymi. Ostatecznie takiej zmiany w przepisach nie wprowadzono, gdyż brakowało przy tym poparcia ze strony Komisji Europejskiej (o czym pisałem w tym artykule). Badanie pozostało więc tym bardziej aktualne, uświadamiając jak bardzo przemęczony może być kierowca po wielu godzinach spędzonych w nagrzanej kabinie.

Za punkt odniesienia w badaniu przyjęto wypoczynek w kabinie o wewnętrznej temperaturze 22 stopni Celsjusza. Uznano, że jest to wartość optymalna, by kierowca mógł zregenerować siły. Gdy temperatura w kabinie zwiększy się do 27 stopni, kierowca będzie już narażony na przemęczenie i brak koncentracji, w związku z nieefektywnym wypoczynkiem. To też sprawi, że szanse na wypadek drogowy z jego udziałem zwiększą się o około 11 procent. Gdy natomiast temperatura wewnętrzna w kabinie wzrośnie do 32 stopni, wypoczynek kierowcy stanie się już skrajnie nieefektywny, a prawdopodobieństwo uczestnictwa w wypadku przekroczy normę o 22 procent.

Dodatkowo zamieszczam też kilka zdjęć z kamery termowizyjnej marki Flir, wykonanych przez Czytelnika Piotra. Można tutaj zobaczyć pomiar temperatury ciężarowej kabiny, stojącej w rajce przy autostradzie, na parkingu pod Frankfurtem nad Menem. Jak widać, średnia temperatura otoczenia pojazdu wynosiła wówczas 35 stopni Celsjusza, z czego w cieniu odnotowano 25 stopni, natomiast nawierzchnia parkingu rozgrzała się do 44 stopni. Za to wewnątrz ciężarówki, przy całkowicie zasłoniętych firankach, średnia temperatura wynosiła już 46 stopni, a w najgorętszym miejscu, tuż przy szybie przedniej, dało się odnotować nawet 55 stopni!

Oczywiście można powątpiewać, czy wspomniana klimatyzacja postojowa, zwłaszcza w popularnym, dachowym wydaniu, zdołałaby schłodzić kabinę nagrzaną do tak wysokich wartości. W omawianych warunkach często nie ma więc innego wyboru, niż stanie po prostu z włączonym silnikiem i dodatkowe chłodzenie wnętrza przy użyciu klimatyzacji przeznaczonej do jazdy.

Pomiar otoczenia ciężarówki:

Pomiar wnętrza ciężarówki: