Jak zwiększyć przychody serwisu samochodowego? Regeneracja filtrów DPF – pomysł na dochodowy biznes

Publikacja na zamówienie

Lata 2020/2021 były wyjątkowe pod wieloma względami. Kolejne fale pandemii, lockdown, zerwane łańcuchy dostaw, wzrost kosztów transportu międzykontynentalnego, podwyżki cen stali, brak półprzewodników oraz zaostrzone kontrole graniczne sprawiły, że branża motoryzacyjna mocno wyhamowała. Spowodowało to spadek produkcji nowych samochodów, problem z dostępnością i długi czas oczekiwania na realizację zamówienia. Skutkiem tego stało się większe zainteresowanie pojazdami z rynku wtórnego oraz dłuższa eksploatacja starych aut. Taka sytuacja powoduje, że kierowcy częściej będą korzystać z warsztatów, by utrzymać swoje auta w pełnej sprawności. To doskonała okazja na zwiększenie przychodu serwisów, w tym centrów regeneracyjnych podzespołów mechanicznych takich jak filtry cząstek stałych.

Regeneracja filtrów DPF, FAP, GPF, SCR, EURO5, EURO6 metodą hydrodynamiczną to dochodowy i łatwy w realizacji biznes. Rosnące zainteresowanie oraz niski koszt usługi pozwalają dobrze zarobić.

Od kilku lat możemy zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi. Mogłoby się wydawać, że samochody na olej napędowy niedługo zostaną wyparte przez pojazdy elektryczne, ale to odległa przyszłość i na razie nic nie zapowiada rewolucji, ze względu chociażby na brak odpowiedniej infrastruktury. Co istotne, konieczność regeneracji filtra cząstek stałych oraz popularność silników Diesla sprawia, że biznes związany z czyszczeniem DPF jest podatny na czynniki ekonomiczne, takie jak inflacja, niestabilna sytuacja gospodarcza czy załamanie wielu gałęzi gospodarki. Co więcej, utrudniony dostęp do nowych samochodów sprawił, że rynek aut używanych rozkwitł, w parze z zapotrzebowaniem na usługi regeneracji filtrów cząstek stałych.

Jakie inne czynniki sprzyjają rozkwitowi biznesu regeneracji?

Europejski Zielony Ład – dążenie do równowagi klimatycznej.

Gwałtowne ocieplenie klimatu, ekstremalne zjawiska pogodowe, pogarszająca się jakość życia, wzmożona zachorowalność na choroby układu oddechowego, destrukcja gałęzi przemysłu uzależnionych od klimatu to skutek oddziaływania nadmiernej ilości dwutlenku węgla na atmosferę. Aby zatrzymać ten proces, a nawet cofnąć zaistniałe zmiany komisja Unii Europejskiej zaplanowała szereg działań dążących do neutralności klimatycznej do 2050 roku- European Grean Deal. Polityka proekologiczna UE dotyczy już wszystkich gałęzi przemysłu, w tym motoryzacyjnej. Rynek producentów pojazdów, części samochodowych przeznaczonych do pierwszego montażu (OE), jaki i tych na rynek wtórny (IAM) ma zasadnicze znaczenie w redukcji śladu węglowego. Bez wątpienia ogromną rolę odgrywają tu regulacje prawne dotyczące norm emisji spalin, czego efektem jest obowiązkowe wyposażanie nowych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów, maszyn rolniczych, budowlanych i wózków widłowych w systemy zatrzymujące szkodliwy popiół, sadzę, pyły, tlenki i metale ciężkie. Kontrole jakości spalin przez policję, inspekcję drogową czy podczas przeglądu oraz zakaz wycinania DPF- ów zmuszają kierowców do utrzymania układu wydechowego w należytym stanie. Kolejnym krokiem w kierunku zmniejszenia emisyjności CO2 jest rozwój regeneracji części samochodowych. Przywrócenie podzespołu do ponownej użyteczności poprzez przeprowadzenie profesjonalnego procesu odnawiania gwarantuje, że stanie się znów pełnowartościowy na równi z tymi nowymi wyjętymi z pudełka. Ponadto jego czas użyteczności znacząco się wydłuży. Dodatkową zaletą takiego działania jest też niższa cena wtórnie wykorzystanych elementów.

Bycie eko się opłaca

Świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że klienci serwisów samochodowych coraz bardziej zwracają uwagę na to, jak pracuje dany zakład, z jakich metod oraz części korzysta. Zatem wdrażanie eko- rozwiązań, np.: wtórnego wykorzystania elementów, segregacji i recyklingu odpadów, wyposażanie parków maszynowych w urządzenia energooszczędne pozytywnie wpływa na jego ocenę i wzbudza zaufanie.

Konkurencja w branży TSL

Firmy należące do jednego z najważniejszych członów gospodarki, jakim jest transport, spedycja i logistyka, ze względu na dużą konkurencję nie mogą pozwolić sobie na przestoje związane z usuwaniem awarii samochodów flotowych. Jako, że niesprawny filtr cząstek stałych może stać się powodem unieruchomienia jednostki, uszkodzeń silnika i jego podzespołów, utrzymanie odpowiedniej przepustowości DPF to podstawa zachowania płynności biznesu.

Także kara jaką przewoźnik może zapłacić za niespełnienie norm emisji spalin mobilizuje do dbania o stan techniczny trucków, autobusów.

Regeneracja filtra EURO6 przeznaczonego dla m.in. ciężarówek, autobusów jest znacznie tańsza niż zakup nowego wkładu (cena nowego filtra do Mercedesa Actrosa to kilkanaście tys. złotych). Wielu właścicieli flot ze względów ekonomicznych wybiera właśnie usługę czyszczenia monolitów.

Na czym polega fenomen biznesu? Zapytaliśmy o to specjalistę w tej dziedzinie – Piotra Szewczyka Export Area Sales Manager z firmy XTON.

– Ekologiczna regeneracja DPF przy użyciu metody hydrodynamicznej to strzał w dziesiątkę. Po pierwsze ze względu na skuteczność- filtry odzyskują fabryczną sprawność w 99%. Po drugie z pobudek ekonomicznych- jest zdecydowanie taniej niż w przypadku wymiany elementu na nowy. Trzeci powód- to moda na bycie EKO. Ponadto, pomimo wielkiej nagonki na pojazdy z silnikami Diesla, nadal są produkowane, a starsze wciąż licznie poruszają się po drogach. Większość z nich posiada filtr cząstek stałych, który wcześniej czy później się zapełni, co zmusi kierowców do wizyty w serwisie. Trzeba też zaznaczyć, że od 2018 roku również w samochodach z zapłonem iskrowym zaczęto montować seryjnie filtry GPF- odpowiedniki dieslowskich DPF-ów.

Aktualna sytuacja gospodarcza, przestoje w firmach produkcyjnych oraz niedobór komponentów sprzyjają rozkwitowi rynku samochodów używanych. Rośnie popyt na auta z drugiej ręki, a posiadacze samochodów odkładają zmianę na nowy model. Stare auta są intensywnie eksploatowane, częściej się psują i wymagają serwisu. Jest pewne ze przez kolejne kilkanaście lat regeneratorzy będą mieć co robić.

Rozmawiając z naszymi klientami, którzy nabyli urządzenia do regeneracji filtrów produkowanych w naszej firmie, prawie jednoznacznie stwierdzają, że wzbogacenie oferty o czyszczenie wkładów DPF spowodowało większe przychody, co pozwoliło na szybki zwrot poniesionych kosztów związanych z zakupem. Rekordziści w ciągu pół roku zarobili równowartość spłaty rat leasingowych.

Czyszczenie za pomocą urządzeń DPF Master Flash Professional PLUS marki XTON jest bardzo proste, nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Każdemu nowemu nabywcy zapewniamy kompleksowe darmowe przeszkolenie w siedzibie naszej firmy lub online, po którym może rozpocząć samodzielną działalność. Komplet adapterów do wszystkich typów filtrów, w tym EURO 6 oraz pakiet materiałów eksploatacyjnych pozwalają na rozpoczęcie pracy od zaraz. By zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających, oferujemy rożne formy finansowania – kredyt lub leasing – współpracujemy ze wszystkimi firmami leasingowymi oraz zapewniamy kompleksową pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, w tym na pozyskanie dofinansowania. Posiadamy również usługę najmu maszyn w atrakcyjnych cenach.

Zatem jak zacząć zarabiać?

– Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zakup odpowiedniego urządzenia, spełniającego najwyższe standardy o najwyższej wydajności, zdolnego do pracy w każdych warunkach. DPF Master Flash Professional PLUS to maszyna, która sprosta nawet najbardziej restrykcyjnym wymaganiom. Wysoka wydajność pompy oraz turbiny w połączeniu z intuicyjnym panelem użytkownika daje ogrom możliwości i gwarancję niezawodności. Na tym etapie ważny jest też wybór formy finansowania zakupu, czy będzie to kredyt, leasing, finansowanie z dotacji, wynajem maszyny prosto od producenta, czy płatność z góry.

W przypadku rozpoczęcia nowej działalności powinniśmy zacząć od rejestracji firmy w urzędzie miasta, rejestracji w BDO (woda z zanieczyszczeniami z filtra i substancjami ropopochodnymi winna być  odpowiednio składowana i odebrana przez odpowiedni podmiot).

Istotnym faktem jest także przygotowanie pomieszczenia, zapewnienie przyłącza odpowiednich mediów takich jak woda, prąd, sprężone powietrze oraz przyłącz do kanalizacji.

W dzisiejszych czasach reklama to podstawa istnienia na rynku. Ważne jest by potencjalni klienci dowiedzieli się o nowej usłudze warsztatu z mediów lokalnych, portali społecznościowych, banerów, ulotek i tym podobnych. Warto zadbać o swój wizerunek w sieci, założyć wizytówkę w Google, zachęcić zadowolonych klientów do pozostawienia pozytywnej opinii na temat firmy oraz świadczonych usług.

Specjaliści z firmy XTON  zajmują się kompleksowym doradztwem w procesie wdrażania nowego biznesu, pomagają w załatwieniu formalności oraz udostępniają potrzebne materiały.

Zapraszamy na prezentacje urządzeń do siedziby XTON przy ul. Fr. Żwirki 31 w Nowym Sączu, oraz do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie.

Łukasz Basiaga +48 535 530824 [email protected]

Piotr Szewczyk +48 515 991 080 [email protected]

www.xton.pl