Niemieckie koleje stawiają na dłuższe… ciężarówki – DB Schenker na liniach do Szwecji

DB Schenker należy do Deutsche Bahn, czyli niemieckich kolei państwowych. Ta firma przez lata była przeciwna dłuższym ciężarówkom, uważając je za szczególnie szkodliwą konkurencję dla przewozów kolejowych. Rachunek ekonomiczny zrobił jednak swoje i dzisiaj nawet DB Schenker rozwija ruch dłuższych pojazdów, zachwalając go nawet na skalę międzynarodową.

Przewoźnik właśnie uruchamia kolejne stałe linie z tego typu pojazdami, łączące Niemcy oraz Półwysep Skandynawski. Od końca ubiegłego roku 25-metrowe zestawy DB Schenker kursują już między Hanowerem a Sztokholmem. A że system ten sprawdził się w praktyce, pod koniec marka dołączono do tego dwie kolejne linie, mianowicie Göteborg-Hanower oraz Göteborg-Norymberga.

DB Schenker wylicza, że 25-metrowe ciężarówki zabierają w praktyce o 40 procent więcej ładunku niż konwencjonalne pojazdy. Trzeba zaś podkreślić, że w przypadku tras do Niemiec wcale nie jest to takie oczywiste. Tam nawet najdłuższe zestawy nie mogą bowiem przekraczać 40 ton masy całkowitej, co narzuca duże ograniczenia w zakresie ładowności.

Firma również wylicza, że dłuższe ciężarówki na trzech liniach oszczędzają jej około dziesięciu przejazdów tygodniowo. To natomiast przełoży się na mnóstwo oszczędzonego paliwa, emisji CO2 oraz wynagrodzeń. Jeśli zaś chodzi o konieczne inwestycje, to zdecydowano się między innymi na dodatkowe kamery wokół pojazdów. W ten sposób firma postanowiła ograniczyć potencjalną szkodowość.