Iveco Daily ważące 12,1 tony, pomimo zarejestrowania na kategorię B – to prawdziwie rekordowy wynik

By przeładować towar z tego Iveco Daily, potrzeba by nawet siedmiu samochodów dostawczych lub po prostu 18-tonowej ciężarówki. Jak wykazała bowiem kontrola ITD, pojazd ważył ponad 12 ton, choć zarejestrowany był na jedynie 3,5 tony.

Nawet jeśli było to Iveco Daily w najcięższej, 7-tonowej wersji, jego techniczne możliwości zostały znacząco przekroczone. Nic więc dziwnego, że ITD nakazało kierowcy natychmiastowe odwiedzenie stacji kontroli pojazdów.

Warto też dodać, że to już kolejny tego typu przypadek. Nieco ponad rok temu, WITD Wrocław zatrzymało identyczny samochód, mający oznaczenia tej samej firmy i ważący 11,75 tony. Było to opisywane w tym komunikacie.

A już tak na koniec wstępu, pojawia się pewna myśl – skoro za nadmiar pasażerów odbiera się w Polsce prawo jazdy na trzy miesiące, to dlaczego nie robi się tego za rażące przeładowanie? Przecież przygotowanie takich przepisów byłoby w pełni możliwe, wyznaczając przy tym na przykład jakąś procentową granicę.

Komunikat WITD Wrocław:

20 lutego 2019 r. na ulicy Tyskiej we Wrocławiu Inspektorzy z Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w ramach działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochronę dróg przed dewastacją prowadzili we współpracy z Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu kontrolę przy użyciu wag.

W dniu dzisiejszym skontrolowano 5 pojazdów i każdy z nich był przeładowany. Kontrola jednego z pojazdu ciężarowego marki Iveco Daily wprowadziła kontrolujących w osłupienie. Pojazd w dowodzie rejestracyjnym posiadał wpisaną dopuszczalną masę całkowitą 3500 kg i ładowności 480 kg. Po dokonanym ważeniu pojazdu stwierdzono przekroczenie ładowności pojazdu o 1800 % !!! Rzeczywista masa całkowita wyniosła 12 100 kg.

Kierowcę ukarano mandatami karnymi a pojazd został skierowany na badania techniczne do Stacji Kontroli Pojazdów z uzasadnionym podejrzeniem naruszenia konstrukcji i zawieszenia. Zatrzymano dowód rejestracyjny za brak przedniej tablicy rejestracyjnej i poważne usterki oświetlenia. Z uzyskanych informacji w CEPiK pojazd przeszedł badania techniczne 5 dni przed kontrolą. Wydano także zakaz dalszej jazdy do czasu przeładowania nadmiaru towaru na inny pojazd.