OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 20 Listopad, 2014

“Wielka siódemka” oskarżona przez UE o działanie w zmowie – firmy właśnie otrzymały oficjalne zawiadomienia

ciezarowki_wielka_siodemka

Pod koniec października zapowiadałem, że Unia Europejska chce zaprowadzić producentów tworzących tzw. “wielką siódemkę” przed sąd, oskarżając ich o działanie w kartelu, czyli nielegalnej zmowie, która szkodzi wolnemu rynkowi. Teraz pojawiły się kolejne informacje na ten temat, bez wątpienia bardzo interesujące.

Jak podają zachodnie media, najwięksi europejscy producenci samochodów ciężarowych otrzymali dzisiaj oficjalny list od Komisji Europejskiej, w których oskarża się ich właśnie o działanie w kartelu. Co więcej, zmowa ma podobno cały czas funkcjonować, choć jej najsilniejsze działanie miało być widoczne około 10 lat temu. Nie wiadomo, o których konkretnie firmach jest tutaj mowa, a jedynie podaje się, że jest to “większość producentów”. W poprzedniej informacji na ten temat wymieniane były firmy DAF, Scania, MAN, Iveco, Renault Trucks oraz Daimler Trucks, więc możliwe, że to właśnie o nich jest tutaj mowa.

Oczywiście wszystkie oskarżone firmy będą musiały wykazać, że nie uczestniczyły w zmowie. Jeśli nie zdołają się obronić, mogą otrzymać karę wynoszącą maksymalnie 10 proc. rocznego, światowego obrotu. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że byłyby to miliony euro…

Źródło: After Sales Truck

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. pete379 napisał(a):

  A ciekawe kiedy nasz UOKiK zabierze się za niezgodne z prawem postanowienia umów przewozu i spedycji w Polsce? Które de facto doprowadzają do tego, że przewoźnik może zostać obciążony za byle bzdurę i tnie się fracht nawet za 1 dzień spóźnienia w przysłaniu dokumentów (czasami nawet wielkie spedycje wymagają np. dostarczenia dokumentów po 7miu dniach przy kursach za granicę). To jest chore moim zdaniem i tak samo “płatność od dostarczenia dokumentu”… ustawa jasno mówi kiedy powstaje obowiązek podatkowy i w związku z tym termin powinien biec od daty wykonania usługi, która powinna być tożsama z wystawieniem faktury ( sklepy płacą gigantyczne kary za niedawanie paragonu konsumentowi w momencie zakupu, ale spedycja wszystko może).
  Już miałem paru cwaniaków podpierających się “postanowieniami umowy”… zmiękli jak wykorzystałem swoją wiedzę prawniczą, że w sumie ich umowa nadaje się do UOKiK i kontroli UKS, a wykorzystanie “klauzul szarych” jest nielegalne i umowa nie może być zawarta z wyłączną korzyścią jednej strony i obowiązuje prymat ustawy i treści umowy niezgodne z ustawą są łatwo obalalne i możemy iść do sądu, ale nie wiem czy po wyroku urzędy nie zaczną ich nękać. Skończyło się na kwaśnej minie i przeprosinach. Ot obraz całej branży- polskiego transportu: cwaniactwo, złodziejstwo i oszustwo.

 2. bosky napisał(a):

  Ale czego dotyczy ta zmowa? Zupełny brak najistotniejszej informacji.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Gdyż nikt takiej informacji jeszcze nie podał, z Komisją Europejską na czele. Sprawa się rozwinie to będziemy znali szczegóły – które dokładnie firmy oskarżono i o co. Niemniej musi tutaj chodzić o działania szkodzące wolnej konkurencji lub interesom konsumentów, czyli prawdopodobnie jakieś zmowy cenowe.

 3. Bob napisał(a):

  Polska to dziwny kraj! Kierowcy jeżdżą na magnesach zamiast spać. I skąd się to wszystko bierze? Z tego też właśnie powodu, że ITD zajmuje się pierdołami zamiast stanąć np. pod Tesco Teresin i zobaczyć co tam się dzieje. Awizacja na 17 potem czekanie na telefon do np. 20 wjeżdżasz szybki rozładunek potem czekanie na papiery powiedzmy 3h następnie ewentualne zwroty znowu podjazd pod rampę potem po palety i dopiero wyjazd. Jak się wszystko średnio podliczy to wychodzi potem załadunek + przejazd 200km i reszta to Tesco. I jak tu na magnesie nie jeździć!!! Przecież za te załadunki i rozładunki jakoś nikt kierowcy nie płacy tylko kilometry w większości przypadków czyli 200km po 35 groszy to wyjdzie 70 złotych super po prostu świetnie. Awizacja działa tylko w jedną stronę masz być na czas i basta a potem możesz stać ile nam się podoba. I dziś się dowiedziałem, że od 2015 roku kaganiec będzie wynosił 85km/h coraz mniej niedługo wyprzedzanie czegokolwiek będzie mega niebezpieczne.

  • pete379 napisał(a):

   Bo ITD uderza w niewłaściwe ogniwo łańcucha transportu. Powinni zacząć od odbiorców. Np TESCO…po jaką cho*** mają tam awizacje (tyczy się to też innych sieci handlowych)…magazyny są olbrzymie, mają nierzadko po 100 stanowisk z rampami. I tu pytanie…co to za różnica, czy na przykład 20 palet mąki pszennej dotrze do nich o 11:00, czy o 12:00?
   Bułki z tego sami kulają czy co?
   Nie, bo jakiś idiota przyszedł po studiach i dostał pracę w tym cudownym przybytku…po pół roku stwierdził “a wymyślę coś, bo jak zobaczą, że nic nie robię, to wywalą mnie”. Wieczorem siedząc przy zgrzewce wyrobu piwopodobnego “Tesco Value” wpadł na pomysł…”awizacje!! Eureka!”.
   Poleciał z tym do szefa… szef pomyślał “ejj no dobra, ale po cholerę nam to? palet jest dużo, ramp i wózków też”, ale wtedy nasz “Eugeniusz-geniusz” wypalił “no wie szef, ale moglibyśmy zarobić obciążając przewoźnika absurdalnie wysokimi karami, a towar i tak byśmy przyjęli”.
   Tak zaaprobowano plan naszego geniusza i od tamtego momentu po dziś: Gienek ma robotę, szef ma spokój, Tesco dorabia sobie na “karach umownych”, tylko przewoźnikowi jakoś nie do śmiechu…
   Państwo powinno znowelizować przepisy o transporcie i przepisy o spedycji, zakazać zapisów umów niezgodnych z KC, wprowadzić jakieś widełki przy krajówce np. zakazać ścisłych awizacji, a w zamian dać przepis o widełkach czasowych, uwzględnianiu takich zjawisk jak np. orkan Ksawery.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.