Jak żyje się przy „starej dwójce”? Jaką historię ma autostrada A2? O wszystkim dowiesz się z tej książki

Nigdy nie spodziewałem się , że przeczytam książkę o drodze krajowej nr 92, o działającej przy niej punktach usługowych, a także o autostradzie A2 i jej 80-letniej historii. Gdy więc w moje ręce wpadły „Ruchome Modernizacje”, od razu uznałem, że muszę się tym z Wami podzielić.

Pełen tytuł książki to „Ruchome Modernizacje – Między Autostradą Wolności a „starą dwójką””. Jest to publikacja naukowa, przygotowana przez dr hab. Waldemara Kuligowskiego oraz dr Agatę Stanisz. Oboje naukowcy pracują na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. W dużym skrócie można więc powiedzieć, że głównym obiektem ich zainteresowania są ludzkie społeczności.

Pomimo tego naukowego charakteru, „Ruchome Modernizacje” da się czytać także dla przyjemności. Poza pierwszymi 40 stronami, książka napisana jest całkiem przystępnym językiem, a przy tym okazuje się bardzo ciekawa. Można więc powiedzieć, że wszystko ociera się o bardzo rozbudowany reportaż.

Wszystko rozbija się tutaj o ludzi oraz lokalne społeczności. Książka przedstawia rozmaite więzi z drogą nr 92, dotyczące mieszkania przy niej, prowadzenia biznesu i po prostu codziennego użytkowania. Można się dowiedzieć jak postrzeganie trasy zmieniało się przez lata, jak zmieniał się charakter przydrożnych działalności, a także jak kształtował się ruch samochodów.

Do tego dochodzi też bardzo ciekawie przedstawione tło historyczne. Obejmuje one światową historię autostrad, hitlerowskie plany budowy autostrady A2, a w końcu też plany polskie, które udało się zrealizować. Przy okazji można się też dowiedzieć dlaczego autostrada A2 jest taka droga, za co odpowiadał Kulczyk i co tak naprawdę oznacza, że jest to autostrada „koncesjonowana”.

Jeśli więc ktoś lubi tego typu tematy, ciekawi go historia takich miejsc, jak Port 2000, czy też po prostu spędził najlepsze lata na „starej dwójce”, może poczuć się naprawdę zainteresowany. Książkę można zamówić w wielu księgarniach, w tym chociażby w Empiku, Znaku, czy Merlinie. Ceny zwykle wahają się między 20 a 30 złotych.