rekrutuj 40ton665
Opublikowane 16 Sierpień, 2017

Znana aktorka zginęła pod kołami ciężarówki – w odpowiedzi Niemcy apelują o czujniki “martwego pola”

blind_spot_assist_2

Niemiecka organizacja branżowa BGL (Bundesverband Güterkraftverkehr, Logistik und Entsorgung) zaapelowała o rozszerzenie listy obowiązkowego wyposażenia ciężarówek. Rozwiązanie, które miałyby do niej dołączyć, to czujniki obserwujące tak zwane “martwe pole”.

BGL chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów. Nie od dziś przecież wiadomo, że przy skręcaniu ciężarówką w prawo naprawdę trudno dostrzec co znajduje się na chodniku czy drodze rowerowej. Co więcej, pomysł BGL nie wziął się znikąd. Nawiązuje on bowiem do wypadku, który wydarzył się w minionym tygodniu w Monachium. Znana aktorka telewizyjna Silvia Andersen  zginęła tam właśnie pod skręcającą ciężarówką, próbując przejść przez ulicę na zielonym świetle. 20-letni kierowca zeznał zaś, że kobiety po prostu nie widział.

Niemieckie media masowo podkreślają, że dzięki czujnikom “martwego pola” wypadek mógłby się nie wydarzyć. Zwraca się też uwagę, że wyposażenie pojazdu w taki układ to koszt zaledwie 300-500 euro. Gorzej, że urządzenia te nadal nie są powszechnie dostępne. Wręcz przeciwnie – dzisiaj znajdziemy je jedynie w ciężarówkach Mercedesa, a drugie w kolejce Volvo dopiero zapowiedziało swoją premierę.

A jak to działa w praktyce? Miałem niedawno okazję jeździć po Polsce Mercedesem Actrosem, który potrafił rozpoznawać pieszych i rowerzystów. Tekst na ten temat mam już częściowo gotowy, więc wkrótce go opublikuję.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. maciejk napisał(a):

  A moze w koncu jakas kampania uswiadamiajaca pieszym, ze zielone swiatlo i pierwszenstwo nie oznacza ze staja sie niesmiertelni.
  W koncu do cholery, komu latwiej zauwazyc kogo: pieszego siedzac w budce z trzema szybami 3m nad ziemia, czy kilkudziesiecio tonowa ciezarowke wielkosci malego domku mogac rozgladac sie na wszystkie strony w nieograniczonym stopniu.

 2. Tomek napisał(a):

  Ciężarówki VOLVO posiadają takie coś jak czujnik martwego punktu.

 3. dono napisał(a):

  Taniej wyjdzie zrobic czujnik glupoty wkrecany w glowe razem ze swiatlem ostrzegawczym i sygnalem dzwiekowym.

 4. 13*60 napisał(a):

  Jejciu to aktorka!!!! A jak ginie ktos inny to juz legalnie tak???Widocznie była albo ślepa albo głucha jak sie dała rozjechać no ewentualnie miała uszy zapchane słuchawkami.

Odpowiedz