Znajomo wyglądające Volvo FH z Ukrainy, z emulatorem AdBlue i zakazem dalszej jazdy

Powyżej: materiał z upadłości w 2008 roku

Poniżej: zdjęcie ze środowej kontroli

Po 16 latach od niesławnej upadłości, ciągniki w biało-niebieskiej kolorystyce RiCö można już zaliczyć do historii polskiego transportu. Egzemplarz z powyższego zdjęcia nadal jednak na siebie pracuje, co pokazała środowa kontrola na autostradzie A2 pod Koninem.

„FH-acze” z silnikami Euro 5, przystosowane do pracy z naczepami typu mega, były jednym z ostatnich ciągników odbieranych przez RiCö. Dzisiaj prezentowany egzemplarz należy natomiast do przewoźnika z Ukrainy, kursując u niego na trasach międzynarodowych. W minioną środę WITD Poznań zatrzymało go na polskiej autostradzie A2, stwierdzając przy tym manipulację o charakterze technicznym.

Ciągnik siodłowy okazał się mieć niesprawny układ SCR. By natomiast ukryć tę popularną usterkę, zastosowano nielegalny emulator AdBlue. Dlatego też pojazd został objęty zakazem dalszej jazdy, do czasu przywrócenia układu oczyszczania spalin do pełnej sprawności. Zatrzymano też dowód rejestracyjny, skonfiskowano emulator i nałożono 200 złotych mandatu dla kierowcy.

Dlaczego nie wspomniałem o karze administracyjnej dla firmy transportowej? Powód jest prosty – w polskim prawie nadal nie ma jednoznacznego zapisu, który pozwalałby wszcząć postępowanie administracyjne wobec przewoźnika za korzystanie z emulatora AdBlue. Dlatego zwykle sprawy tego typu kończą się nałożeniem kary wyłącznie na kierującego.

Oto komunikat WITD Poznań:

Dnia 04 czerwca, na 262 kilometrze autostrady A2, inspektor transportu drogowego z oddziału w Koninie zatrzymał do kontroli pojazd członowy, należący do ukraińskiego przewoźnika, który poruszał się w kierunku Poznania.

Podczas kontroli pojazdu, inspektor dokonał skrupulatnej kontroli układu oczyszczania spalin, w trakcie której nabrał podejrzeń co do prawidłowości funkcjonowania systemu SCR. Kontrola przewodów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu potwierdziła zamontowany emulator Adblue. 

Za stwierdzoną manipulację, na kierowcę nałożono 200 zł mandatu karnego i wydano zakaz dalszej jazdy, do czasu przywrócenia sprawności układu oczyszczania spalin. Zatrzymano również dowód rejestracyjny oraz niedozwolone urządzenie.