transfactor3665
Opublikowane 11 Styczeń, 2018

Zmiany w niemieckim mycie – nowe urządzenia, więcej płatnych dróg, modyfikacje na wyświetlaczach

niemcy_myto_2018

Niemiecki system opłat drogowych ulegnie w tym roku bardzo poważnym zmianom. Będzie to zarówno rozszerzenie opłat na drogi kolejnej kategorii, jak i liczne nowości o charakterze technicznym.

Nowe drogi

Rzecz pierwsza i najważniejsza – od 1 lipca 2018 roku opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych będą obowiązywały na wszystkich drogach federalnych. Mowa tutaj o Bundesstraßen oznaczanych czarnymi cyframi na żółtymi tle. To ogromna zmiana zarówno dla przewoźników, jak i dla niemieckiego budżetu. Łączna długość wszystkich Bundesstraßen to bowiem 40 tys. kilometrów, podczas gdy dzisiaj opłaty pobiera się na jedynie 15 tys. kilometrów.

Aktualizacja urządzeń

Co ważne, rozszerzenie systemu nie będzie wymagało zmiany urządzeń. Pokładowe “Toll Collecty” same się zaktualizują, automatycznie zaczynając pobierać opłaty na nowych trasach. Co za to się zmieni, to układ wyświetlanych informacji – nie będzie już wyświetlany aktualnie pokonywany odcinek, pobierana kwota opłaty drogowej ani całkowita kwota za aktualną trasę. Ponadto nie będzie już sygnału akustycznego rozlegającego się przy pokonywaniu płatnego odcinka drogi. Zamiast tego ostatniego zobaczymy zieloną diodę oraz informację o osiach, dopuszczalnej masie całkowitej i samym pobycie w Niemczech.

Przechodzenie na system wyświetlania ma zakończyć się wiosną tego roku.

niemcy_myto_2018_2

Opłacanie trasy online

Firmy pozbawione urządzeń pokładowych dalej będą mogły opłacać pojedyncze przejazdy. Tutaj jednak pojawi się nowy system, który od wiosny będzie można obsługiwać także przez aplikację na smartfony i tablety.

Klienci już zarejestrowani w systemie Toll Collect będą mogli logować się przy pomocy dotychczasowych danych. Zupełną nowością będzie natomiast możliwość wykupienia opłaty przez osoby w ogóle niezarejestrowane w systemie.

Nowe terminale do opłat

Już w minionym miesiącu Niemcy zaczęli rozstawiać nowe terminale do wykupywania opłat. Łącznie ma być ich aż 1100, będąc rozmieszczonym na najważniejszych parkingach i przy granicach. Wszystkie nowe urządzenia będą gotowe w maju 2018 roku. Do tego czasu będziemy spotykali zarówno nowe maszyny, jak i te poprzedniej generacji.

Przykład takiej nowej maszyny możecie zobaczyć poniżej. Czytelnik “Archie” spotkał się już z tym urządzeniem na parkingu w Hamm przy autostradzie A2. Jak twierdzi, mamy tutaj bardzo dopracowaną mapę oraz praktyczne wydruki trasy. Wada to raczej irytujące działanie ekranu dotykowego, na pewno wymagające przyzwyczajenia.

ekran_dotykowy_toll_collect

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. kastyk napisał(a):

  Wskazania wyświetlaczy zmieniły się już na początku listopada.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Źle to ująłem 🙂 Dzieje się to stopniowo i cały proces zakończy się wiosną. Dzięki za zwrócenie uwagi!

 2. Kamil napisał(a):

  Szkoda tylko, ze czasy przejazdow zostaly drastycznie skrocone. Ze Zgorzelca do Baden przykladowo maszynka dawala 28 godzin, wiec jak zlapal korek po drodze to smialo mozna byli robic pauze. Nowa maszyna liczy czas przejazdu bodajze 11:30, wiec jakikolwiek korek albo dluzsza pauza po drodze uniemozliwia przejechanie odcinka w wyznaczonym czasie. Totalna porazka…

 3. Taki jeden napisał(a):

  Po prostu po cichu zmuszają do zakładania urządzenia na stałe w samochodzie.

 4. Dawid napisał(a):

  Wykup przez internet bez dodatkowych rejestracji działa już i ma menu zbliżone do tego z maszyn. Dodatkowo po włączeniu lokalizacji w smartfonie / tablecie strona znajduje naszą lokalizacje i wystarczy wybrać punkt docelowy. Możliwa jest płatność kartą kredytową i paliwową, a po opłacie dostajemy do pobrania bilet i instrukcje przejazdu w pliku pdf.
  https://www.maut.toll-collect.de/ui/web/#/home

Odpowiedz