OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 24 Marzec, 2018

Zmiana czasu w zimowego na letni a ustawienie tachografów – godzinna zmiana już dzisiaj w nocy

Dzisiaj w nocy, z 24 na 25 marca 2018 roku, przechodzimy z czasu zimowego na letni. Dla kierowców starszych pojazdów, wyposażonych w tachografy analogowe, oznacza to konieczność przestawienia czasu na zegarze.

Wraz z przejściem na czas letni, czas przesuwa się o godzinę do przodu. Przyjęło się, że zmiana dokonywana jest o godzinie 2.00 w nocy, czyniąc z niej godzinę 3.00. Nie znaczy to jednak, że przestawienia zegarka w tachografie trzeba dokonać dokładnie wtedy. Jeśli będziecie dzisiaj w nocy w trasie, zmianę możecie wprowadzić po zakończeniu jazdy. Ułatwi Wam to obliczanie czasu pracy. Jeśli natomiast macie w weekend wolne, zegar przedstawicie po powrocie do pojazdu.

Przypominam, że powyższe dotyczy tachografów analogowych. Tachografy cyfrowe liczą pracę według uniwersalnego czasu UTC, nie wymagając interwencji ze strony kierowcy.


Dla bardziej dociekliwych, poniżej zamieszczam dłuższy tekst na ten temat, opublikowany przez kancelarię transportową ITD-PIP:

Tachograf analogowy

Zmian związanych z przestawieniem czasu najłatwiej jest dokonać w urządzeniach analogowych. Ich stosunkowo prosta i nieskomplikowana technologia pozwala na aktualizację godziny w kilku prostych krokach. Należy jednak pamiętać o tym, co pojawi się na „tarczce”. – W tachografach analogowych ustawianie czasu z zimowego na letni jest dość proste, gdyż teraz przestawiamy zegarek o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Ważne jest jednak, aby odpowiednio uwzględnić tę “pojawiającą” się godzinę w ogólnym planie pracy. Na tachografie analogowym godzina ta będzie widniała jako “brak danych”, warto zatem dokonać adnotacji na odwrocie wykresówki o zmianie godziny w tachografie w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni. Planując wykonanie przerwy, należy ją faktycznie wykonać, a nie korzystać z “dodatkowej godziny” po przestawieniu zegarka i kontynuować jazdę bez wymaganego postoju. – komentuje Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowe ITD-PIP.

Niewątpliwą zaletą tachografu analogowego jest to, że moment zmiany ustawień możemy sami wybrać, tzn. przestawić zegar po dojechaniu do celu i tym samym odpowiednio zaplanować moment przerwy w drodze.

Tachograf cyfrowy

Nieco inaczej proces ten przebiega w sytuacji, kiedy kierowca korzysta z tachografu cyfrowego. Urządzenie to pracuje bowiem według czasu uniwersalnego UTC (Coordinated Universal Time). Czas ten jest niezależny wobec stref czasowych, a na dodatek samego czasu UTC nie da się przestawić. – Dlatego właśnie podczas analizowania naruszeń czy rozliczania czasu pracy, programy komputerowe dokonują we własnym algorytmie przesunięcia strefy czasowej. Zmiany te są zależne od kraju rejestracji pojazdu. I tutaj właśnie sam moment przesunięcia czasu zależy od programu komputerowego a nie od samego kierowcy. Niektóre systemy dokonują tej korekty dokładnie o godz. 2:00 tworząc “wirtualną” przerwę w aktywnościach nawet jeśli kierowca nie zatrzymał w tym czasie pojazdu. Inne robią to bardziej praktycznie, modyfikując aktywności dopiero po zatrzymaniu pojazdu, tak aby nie zaburzać naturalnego zapisu jazdy dokonanego przez tachograf w czasie UTC. – tłumaczy Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Zmiana czasu jest obowiązkowa i należy o niej bezwzględnie pamiętać. Tachograf jest urządzeniem rejestrującym czas pracy kierowcy i kierowca musi dokonać wszelkich starań, aby dane były jak najbardziej zgodne z rzeczywistością.

Ten wpis ma 6 komentarzy

  1. andrzej napisał(a):

    Dodatkowo, kierowcy pojazdów z tachografem analogowym muszą pamiętać że zegarek przestawiamy o jedną godzinę a nie o dziewięć

  2. rs7 napisał(a):

    Trzeba przestawic o tyle zeby na strzala na zaglebie po stal dojechac 😉

  3. czytelnik napisał(a):

    Na zdjęciu niezawodny SK?

Odpowiedz





Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.