Zlot tylko dla Scanii serii 3, tylko z większym silnikiem – ciężarówki do pracy i na niedzielę

Powyżej: przejazd ciężarówek na zlot (od 30. sekundy)

W Polsce mamy zlot „Pomorska Miss Scania”, na który zaprasza się ciężarówki tylko jednej marki. Holendrzy poszli zaś jeszcze o krok dalej, organizując teraz imprezę dla tylko jednego modelu, z jedną wielkością silnika. Zaproszono wyłącznie Scanie serii 3, pod warunkiem wyposażenia ich w 14-litrowe jednostki V8.

Zlot nazwano „Scania 143-er dag”, a więc „Dzień Scanii 143”. Wydarzenie miało miejsce w minioną sobotę, w miejscowości Ternaard na północy Niderlandów. Jego organizatorem był posiadacz jednego z ostatnich egzemplarzy tego modelu, mianowicie trzyosiowego podwozia 143H 450 z 1996 roku. To ten czerwony egzemplarz jadący na początku konwoju i szerzej przedstawiany w tym artykule, na łamach niderlandzkiego magazynu „BIGtruck”.

Zlotowy konkurs na najgłośniejszy wydech:

Wśród innych pojazdów były zarówno odrestaurowane klasyki, trzymane na niedzielne przejażdżki, jak i ciężarówki nadal wykonujące pracę, naliczając drugi lub trzeci milion kilometrów. Nie zabrakło samochodów z silnikami przed kabiną, czy bardziej klasycznych wersji o krótkich drzwiach. Nadspodziewanie dużo było też pojazdów z niefabrycznym, bardzo wysokim dachem, swego czasu wytwarzanym przez niderlandzkie firmy.

A wszystko doskonale pokazuje jak bardzo seria 3 stała się już kultowa. Niewiele jest bowiem modeli, dla których można zorganizować własny zlot, zbierając przy tym tak dużą ilość ciekawych egzemplarzy.

I jeszcze jeden przejazd ze zlotu: