Złodzieje kradną paliwo na potęgę, a nawet wiercą w zbiornikach ciężarówek

Wysokie ceny paliw są dzisiaj jednym z główny problemów branży transportowej. Przekładają się one nie tylko na wzrost kosztów działalności, ale też na większe zagrożenie kradzieżami. By natomiast uświadomić sobie jak dużym stało się to już problemem, wystarczy spojrzeć na policyjne komunikaty z Niemiec, czyli z największego kraju tranzytowego w Europie.

Tylko w tym miesiącu, a mamy dopiero 15. dzień kalendarzowy, niemiecka policja pięciokrotnie informowała o kradzieżach paliw. Były to przestępstwa dotyczące ciężarówek oraz maszyn budowlanych, obejmujące olej napędowy w ilości od 150 do 1850 litrów. Łatwo więc policzyć, że straty wyniosły wiele tysięcy euro, a pewnych przypadkach także uszkodzeniem sprzętu.

Poniżej zamieszczam przegląd tych pięciu spraw:

1. Komunikat Polizeipräsidium Ludwigsburg z 2 maja: W nocy z wtorku na środę (30.04/01.05) przestępcy wypompowali około 1850 litrów paliwa z czterech ciągników siodłowych, stojących na parkingu Höllberg przy autostradzie A8. Dodatkowo pojazdy uległy trwałemu uszkodzeniu, w związku w wywierceniem dziur w samych zbiornikach.

2. Komunikat Polizeiinspektion Rotenburg z 3 maja: Między wtorkiem a czwartkiem (od 30.04 do 02.05) przestępcy trzykrotnie włamali się na teren budowy sieci przesyłu energii elektrycznej. Z sześciu samochodów ciężarowych oraz maszyn budowlanych udało im się wypompować łącznie 1600 litrów oleju napędowego.

3. Komunikat Polizeiinspektion Emsland z 8 maja: W nocy z poniedziałku na wtorek (06.05/07.05) przestępcy włamali się do zbiornika paliwa ciężarówki, która stała zaparkowana na parkingu przy autostradzie A31, nieopodal miejscowości Haren. Udało im się wypompować 150 litrów oleju napędowego.

4. Komunikat Polizeiinspektion Hildesheim z 14 maja: Między środą a poniedziałkiem (od 8.05 do 13.05) przestępcy włamali się na teren budowy pod miastem Bockenem. Po sforsowaniu korka wlewu paliwa, z maszynie samobieżnej marki Volvo udało im się ukraść 550 litrów oleju napędowego.

5. Komunikat Polizeiinspektion Völklingen z 15 maja: W nocy z poniedziałku na wtorek (13.05/14.05) złodzieje pojawili się na parkingu Kutzhof przy autostradzie A8. Włamali się do zbiornika paliwa jednej z pauzującej ciężarówek i ukradli około 500 litrów oleju napędowego.


Zdjęcie ma charakter przykładowy, pochodzi z artykułu z 2022 roku: Złodzieje paliwa wywiercili dziurę w zbiorniku ciężarówki – 100 litrów i wielkie straty