Na zlocie Pegaso Troner pojawiło się 20 ciężarówek – z fabryki wyjechało tylko 8,5 tys. egzemplarzy

Powyżej: reklama Pegaso Troner z momentu premiery

Pegaso Troner była ciężarówką produkowaną przez wyjątkowo krótki okres czasu. Pojazd wszedł do sprzedaży w 1988 roku, natomiast już w 1993 roku został z niej wycofany. I wcale nie chodziło tutaj o fakt, że Troner był samochodem nieudanym. Wręcz przeciwnie, w swoim czasie model ten mógł wręcz budzić zachwyt. Nic więc dziwnego, że dzisiaj hiszpańska ciężarówka ma już oddane grono miłośników.

W miniony weekend odbyło się czwarte spotkanie posiadaczy Pegaso Troner. Na imprezie pojawiło się dwadzieścia pojazdów, w większości będących pięknie zachowanymi egzemplarzami. Wiele z nich miało też za sobą wiele lat bardzo ciężkiej pracy. Niemniej, jak twierdzą Hiszpanie, Tronery świetnie zniosły próbę czasu, zwłaszcza za sprawą udanego, 12-litrowego silnika konstrukcji Pegaso.

Czy dwadzieścia egzemplarzy to dużo? Pozornie nie. Gdy jednak spojrzymy na dane dotyczące produkcji, sytuacja przedstawia się w nieco innym świetle. Okazuje się bowiem, że przez pięć lat produkcji powstało tylko 8,5 tys. egzemplarzy, z czego część została też wyeksportowana poza Hiszpanię. W tej sytuacji można się więc cieszyć nawet z obecności dwudziestu maszyn.

Warto też powiedzieć nieco więcej o samym zlocie. Odbył się on w miejscu naprawdę nieprzeciętnym, mianowicie przed budynkiem Universidad Laboral w Gijón na północy Hiszpanii. Jest to oficjalnie największy budynek w Hiszpanii, a przy tym prawdopodobnie największy budynek uniwersytecki na świecie. Następnie zaś pojazdy ruszyły na wspólny przejazd po okolicy, poprowadzony malowniczymi, nadmorskimi drogami.

Dla hiszpańskich miłośników transportu mógł to być naprawdę piękny widok, przypominający o lepszych dniach ich przemysłu motoryzacyjnego. Ponadto za konwojem Tronerów obejrzałby się każdy miłośników DAF-ów. Model ten wykorzystuje bowiem kabinę typu Cabtec, wspólnie opracowaną przez Pegaso wspólnie z Holendrami. Stąd też tak duże podobieństwo do DAF-a 95 ATi.

Dlaczego natomiast Pegaso Troner zniknęło z rynku? Decyzja ta była związana z upadkiem całej marki Pegaso. Hiszpański producent popadł w ogromne problemy finansowe, tylko spotęgowane przez transportowy kryzys początku lat 90-tych. Firma została więc przejęta przez Iveco, a jej zakład pod Madrytem do dzisiaj wytwarza włoskie ciężarówki. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z omawianego zlotu, opublikowane na Facebooku przez jednego z uczestników imprezy.