OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 20 Maj, 2015

Zleceniodawca transportu otrzyma mandat za nieprawidłowy przewóz materiałów niebezpiecznych?

adr_nieprawidlowy_witd_katowice_odpowiedzialny_zaladowca_1

Ten przykład powinien wielu przewoźników bardzo mocno zainteresować. WITD w Katowicach opublikowało dzisiaj komunikat dotyczący zatrzymania ciężarówki bezprawnie wiozącej ładunek ADR i co ciekawe, mandat dostali tutaj nie tylko kierowca oraz przewoźnik, ale też wszczęto postępowanie przeciwko załadowcy. I chyba właśnie tak powinno być…

W dniu 19 maja 2015 r. na ul. Kościuszki w Katowicach inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy należący do krajowego przedsiębiorcy, który wykonywał transport drogowy rzeczy. W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że przewożony jest towar niebezpieczny klasy 3 o numerze UN 1133 (KLEJE zawierające materiały ciekłe zapalne) w ilości wymagającej oznakowania pojazdu tablicami barwy pomarańczowej.

adr_nieprawidlowy_witd_katowice_odpowiedzialny_zaladowca_4 adr_nieprawidlowy_witd_katowice_odpowiedzialny_zaladowca_1 adr_nieprawidlowy_witd_katowice_odpowiedzialny_zaladowca_3 adr_nieprawidlowy_witd_katowice_odpowiedzialny_zaladowca_2

Pojazd nie był oznakowany tablicami barwy pomarańczowej a kierowca nie posiadał wymaganego dla przewozu towarów niebezpiecznych szkolenia. Nie posiadał on także wymaganych dokumentów i wyposażenia – inspektorzy stwierdzili brak instrukcji pisemnych, nieprawidłowy dokument przewozowy oraz brak gaśnic i szeregu innych wymaganych elementów. Ponadto stwierdzono nieprawidłowe zamocowanie ładunku.

Na skutek powyższych nieprawidłowości inspektorzy zakazali kierowcy dalszej jazdy a pojazd skierowany został na wyznaczony przez starostę parking do czasu usunięcia nieprawidłowości oraz zapewnienia kierowcy z wymaganymi kwalifikacjami.

Za niezabezpieczenie ładunku inspektorzy ukarali kierowcę mandatem karnym wysokości 100 zł. oraz wszczęli postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Łączna kwota kary, jaka zostanie mu wymierzona za stwierdzone naruszenia, wynosi 5 650 zł.

Z uwagi na uchybienia w dokumentacji oraz nieprawidłowości w zabezpieczeniu ładunku inspektorzy wszczęli też postępowanie administracyjne wobec nadawcy i jednocześnie załadowcy towaru niebezpiecznego. Grozi mu kara takiej samej wysokości, jak przewoźnikowi.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 1 komentarz

  1. Demon75 napisał(a):

    I prawidłowo!
    Ile razy jest tak, że podjeżdża się do załadunku, a tam towar nie dość, że waży więcej niż w zleceniu, to czasem trafiał się “adeerek”, a spedycja czy kto tam nad głową wisi i nawija “BIERZ! DASZ RADĘ!”…

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.