Złapał 33 punkty karne na raz, a następnie 2 razy jednego dnia złapano go na jeździe bez uprawnień

kontenery_33_punkty_karne_1

Przypadek opisany w poniższym komunikacie zielonogórskiej policji jest naprawdę szczególny. Opowiada on bowiem o kierowcy z kontenerów, który najpierw zarobił 33 punkty karne jednym manewrem, a następnie zachował się w sposób, za który grozi mu więzienie. Zapraszam do lektury:

Zielonogórscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który kierował ciężarówka pomimo cofniętych uprawnień. Kilka godzin później ten sam mężczyzna popełnił kolejny raz to samo przestępstwo.

28 września, około południa, policjanci ruchu drogowego zatrzymali na Trasie Północnej kierującego ciągnikiem siodłowym z naczepą 26-letniego kierującego, mieszkańca woj. mazowieckiego, który jechał pomimo cofniętych uprawnień do kierowania. Zgodnie z przepisami policjanci podjęli decyzję o odholowaniu ciężarówki w trybie administracyjnym, ponieważ kierujący jako osoba nie posiadająca uprawnień nie miał prawa kierować tym pojazdem.

kontenery_33_punkty_karne_2

Kilka godzin później 26-latek zgłosił się do komendy miejskiej po odbiór auta i przedstawił stosowne dokumenty.  Policjantka wydająca decyzję poinformowała mężczyznę, że nie ma prawa ponownie prowadzić, bo wtedy kolejny raz popełni przestępstwo. Jak się później okazało, kierujący pomimo ostrzeżeń kolejny raz wsiadł za kierownicę ciężarówki i odjechał z parkingu.  Po godz. 16 kierujący ciężarówką 26-latek został zatrzymany przez inny patrol, również na Trasie Północnej. Także tym razem pojazd został odholowany.

W trakcie prowadzonych czynności mężczyzna przyznał, że uprawnienia do kierowania stracił po tym jak jadąc przez jedną z miejscowości woj. mazowieckiego ominął z lewej strony znajdująca się na jezdni wysepkę, a tym samym poruszający się przed nim inny pojazd. Po sprawdzeniu okazało się, że otrzymał jednorazowo 33 punkty karne m.in. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na skrzyżowaniu czy spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Za popełnione przestępstwa mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem. Według kodeksu karnego za kierowanie pojazdem mechanicznym na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.