Zielone Renault Messenger z Wrocławia znowu w komunikacie ITD – tym razem ważyło „jedynie” 8,5 tony

Poprzednie komunikaty z tym pojazdem: tutajtutaj, tutaj oraz tutaj.

To już piąty razy, gdy zamieszczam komunikat ITD dotyczący tego samego Renault Messenger. Można też powiedzieć, że do pięciu razy udawała się tutaj sztuka. ITD w końcu bowiem podjęło konkretne kroki, nie tylko wypisując mandaty i nakazując przeładunek, ale też usuwając pojazd na parking strzeżony. Dzięki temu jest szansa, że przynajmniej w najbliższym czasie nie wróci on na drogi.

Pokrótce wyjaśnię, że zielone Renault od lat jeździło po Wrocławiu i okolicach. Zwykle przeładowywano je o co najmniej pięć ton, a do tego firma w ogóle nie przejmowała się stanem technicznym. Do tego stopnia, że gdy kontrole ITD zaczęły się powtarzać, kierowca po prostu nie okazywał dowodu rejestracyjnego, aby mu go nie zatrzymano.

Z drugiej strony, należą się tutaj ukłony dla samej konstrukcji. Nawet najcięższe warianty Messengera miały techniczne DMC na poziomie 6,5 tony. Tymczasem ten egzemplarz regularnie waży po około 10 ton, ma już co najmniej dwadzieścia lat i – jak widać – cały czas dzielnie na siebie zarabia. Jeśli więc opisywany samochód naprawdę zostanie wycofany z polskiego użytku, w Afryce bardzo szybko znajdzie się dla niego jakieś zastosowanie 😉

A oto dzisiejszy komunikat WITD Wrocław:

Pojazd ponadgabarytowy jest kojarzony najczęściej z „kolosem” poruszającym się nocami po drogach naszego kraju. Tymczasem dolnośląscy inspektorzy transportu drogowego po raz kolejny skontrolowali pojazd, którym znany im przedsiębiorca przewoził niesprawnym pojazdem dostawczym drewno kominkowe w ilości powodującej znaczne przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz dopuszczalnej ładowności.

24 kwietnia 2018 roku w godzinach popołudniowych w okolicach Przerzeczyna Zdrój na drodze krajowej nr 8, inspektorzy z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej ITD skontrolowali pojazd dostawczy, którym przewożono liściasty gatunek drewna opałowego.

W trakcie kontroli kierowca nie okazał dowodu rejestracyjnego twierdząc, że dokument pozostawił w siedzibie firmy.

Kontrola wykazała także poważne nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdu, w tym naruszające normy ochrony środowiska.

Zgodnie z dyspozycją stosownego Rozporządzenia podczas czynności kontrolnych dokonano wyliczenia masy przewożonego drewna z zastrzeżeniem jego gęstości. Ustalona w sten sposób rzeczywista masa całkowita pojazdu wyniosła ponad 8,5 t. Biorąc pod uwagę, że pojazd miał w dowodzie rejestracyjnym określoną masę całkowitą na poziomie 3500 kg, to uzyskany wynik daleko przekroczył dopuszczalne wartości.

Z powodu przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, nie posiadania dokumentu potwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu a także stwierdzone usterki zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego wydano dyspozycję usunięcia pojazdu na parking strzeżony, z którego odbiór samochodu może nastąpić dopiero po usunięciu nieprawidłowości.

Za stwierdzone nieprawidłowości kierowcę ukarano mandatami karnymi.