ZF Traxon 2 oraz ZF Traxon 2 Hybrid – nowe skrzynie rozpoczynają karierę

Niemiecka firma ZF, wytwarzająca popularne skrzynie biegów dla samochodów ciężarowych, przedstawiła swoje plany na najbliższe miesiące. Obejmują one promowanie zautomatyzowanej przekładni Traxon drugiej generacji, zarówno w wersji konwencjonalnej, jak i w wariancie hybrydowym.

Pierwsza ciężarówka z przekładnią ZF Traxon 2 została pokazana jeszcze jesienią ubiegłego roku. Było to zmodernizowane Iveco S-Way, które już w najbliższych tygodniach zacznie docierać do europejskich dealerów. Sam producent obiecuje przy tym szybszą i bardziej przemyślaną zmianę biegów, a także zapowiada kilka nowych funkcji. Będzie to na przykład automatyczne doprowadzenie do pełnego zatrzymania w momencie wrzucania biegu wstecznego.

Dzisiaj ZF zapowiedział też nową odmianę Traxona 2, o charakterze hybrydowym. Traxon 2 Hybrid – bo taką nazwę otrzyma ta przekładnia – ma być szeregowo łączony z silnikiem elektrycznym, pełniącym rolę wspomagającą dla silnika diesla. Jeśli więc któryś z producentów zdecyduje się na tę konstrukcję, będzie mógł tworzyć ciężarówki spalinowo-elektryczne, łączące w sobie duży zasięg oraz ekologiczny charakter. ZF tłumaczy, że to odpowiedź na problemy z pojazdami całkowicie elektrycznymi, przyjmującymi się na rynku znacznie wolniej niż początkowo to przewidywano.

Kolejne ciężarówki z Traxonem 2, a także szczegóły na temat Traxona 2 Hybrid, możemy zobaczyć na targach IAA Transportation 2024 w Hanowerze.  Mowa o imprezie zaplanowanej na połowę września bieżącego roku.