Zestawy z 15-metrowymi naczepami zrobią karierę? Fliegl obiecuje 9% oszczędności

Unijne władze coraz więcej mówią o potrzebie spopularyzowania dłuższych ciężarówek. Wskazuję się przy tym głównie na 25-metrowe zestawy i ich możliwość obniżenia emisji spalin o nawet 35 procent (w przeliczeniu na ilość towaru). Na tym jednak temat się nie kończy, gdyż wymierne korzyści można przynieść także zestawy 18-metrowe. Przy okazji wrześniowych, hanowerskich targów IAA Transportation chce o tym przypomnieć firma Fliegl, promując pojazd o nazwie MegaRunner X-tra Long Efficiency.

Fliegl po raz mówił o tym naczepie w 2020 roku, choć wybuchająca wówczas pandemia uniemożliwiła zorganizowanie premiery. Dlatego MegaRunner X-tra Long Efficiency dostał nową szansę w roku bieżącym i będzie oficjalnie prezentowany właśnie na targach w Hanowerze. Co natomiast znajdziemy tutaj w praktyce? Najważniejszą nowością okazuje długość naczepy, wynosząca wewnątrz nadwozia aż 15,03 metra.

W stosunku do klasycznych naczep, coś takiego oznacza dodatkowe 148 centymetrów na ładunek. Co więcej, to też o 8 centymetrów więcej niż w przedłużonych naczepach, jakie już od kilku lat spotkać na wybranych niemieckich drogach (te mają 14,95 metra długości wewnętrznej). Mówiąc więc krótko, Fliegl poszedł z przedłużaniem naczepy jest o krok dalej, osiągając w ten sposób dodatkowe korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Ujmując to wszystko w procentach, MegaRunner X-tra Long Efficiency ma oferować o 9 procent większą powierzchnię ładunkową niż standardowa naczepa. Automatycznie ma się to przełożyć na maksymalnie 9-procentowe ograniczenie zużycia paliwa oraz emisji CO2 (w przeliczeniu na ilość towaru). Jednocześnie ciągnik siodłowy z tak długą naczepą nadal zmieści się pod większością ramp i na większości miejsc parkingowych. Długość całkowita zestawu ma się bowiem mieścić w 18 metrach, a więc nadal będzie mniejsza niż w popularnych zestawach przestrzennych z przyczepami. Choć trzeba będzie przy tym oczywiście uważać na naprawdę ogromny zwis tylny, utrudniający manewry.

Gdzie natomiast taka naczepa może pracować? W Niemczech funkcjonuje cała lista dróg, na które można wyjechać 18-metrowym zestawem z przedłużoną naczepą. Pojazdy tego typu noszą tam oficjalną nazwę „Lang LKW Type 1” i dojeżdżają chociażby do polskich granic. Podobne pojazdy dopuścili też w ubiegłym roku Włosi, o czym pisałem w następującym artykule: Włochy dopuszczają 18-metrowe zestawy z naczepami – półtora metra więcej ładunku. Jeśli natomiast chodzi o karierę w innych krajach, w tym na przykład w Polsce, to wiele może zależeć od nowych unijnych zasad. Te są już oficjalnie w przygotowaniu, co zapowiadałem w ubiegłym miesiącu: Bruksela dopuści dłuższe i znacznie cięższe ciężarówki – lista propozycji na 2023 rok