Uderzył w wiadukt ładunkiem wartym 20 mln USD – historia z TurboTechem i Premiumką

Światowe media rozpisują się o spektakularnej zdobyczy ukraińskiej armii. Żołnierzom udało się przejąć kompletny, praktycznie nowy i po prostu porzucony przez rosyjską załogę artyleryjski system radarowy Zoopark-1M (zdjęcia na Twitterze, tutaj). To jeden z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie też najcenniejszych elementów rosyjskiego uzbrojenia, o szacowanej wartości na 10-20 milionów dolarów. A przy okazji zrobiło się też głośno o zdarzeniu, które miało miejsce pięć miesięcy temu, w mieście Woroneż, jeszcze na terenie Federacji Rosyjskiej.

Poniżej: zdjęcia z Woroneża, sprzed pięciu miesięcy

Źródło zdjęć: Всевидящее ОКО

Właśnie w Woroneżu, jakieś 300 kilometrów na północ od rosyjsko-ukraińskiej granicy, miał miejsce poprzedni przypadek utracenia systemu radarowego Zoopark-1M. Wówczas nie przejęli go jednak Ukraińcy, za stratę odpowiadał kierowca rosyjskiej ciężarówki, ewentualnie osoby wydające mu rozkazy lub odpowiedzialne za miejską infrastrukturę. Zoopark-1M przejeżdżał bowiem przez miasto na niskopodwoziowej naczepie, gdy górna obudowa cennego radaru uderzyła w zbyt niski wiadukt. Konstrukcja uległa przy tym wyraźnemu uszkodzeniu, a na zdjęciach widać akurat załogę, która upuszczała powietrze z opon, by wydostać radar spod wiaduktu. Podkreślam, radar wart nawet 20 milionów dolarów!

Przy okazji przyjrzymy się ciężarówce, która wystąpiła w tym transporcie. To też jeden z najnowszych pojazdów rosyjskiej armii, mianowicie Ural 63704 z lat 2011-2014. Pojazd ten ma formę ciągnika siodłowego 6×6 i wykorzystywany jest głównie do przewozu pojazdów gąsienicowych, dysponując przy tym ładownością około 50 ton. Co natomiast z naszego punktu widzenia może być szczególnie ciekawe, to fakt, że Ural zbudował ten pojazd głównie w oparciu o zachodnie podzespoły. Licencyjną kabinę pozyskano od Iveco, z dawnych modeli TurboTech/TurboStar, licencyjny 11-litrowy silnik zaadaptowano z Renault Premium DCi, a do tego doszła manualna, 16-biegowa skrzynia ZF i mosty napędowe węgierskiej Raby.

Wnętrze modelu 63704:

Fot. Trucksplanet.com

Iveco TurboStar:

Renault Premium DCi: