Zestaw z 19,5-metrową naczepą, który nie podlega pod „gabaryty” – oto fińskie normy

Jedną z naczepowych premier trwających właśnie targów IAA Transportation w Hanowerze jest kurtynowy Fliegl o długości wewnętrznej 15,03 metra. Pojazd ten może zabrać na pokład aż 37 europalet, a na sporej części niemieckiej dróg ma zostać dopuszczony do ruchu bez podlegania pod transport ponadnormatywny. Jest więc niewykluczone, że takie pojazdy czeka w przyszłości większa kariera.

Wizja manewrowania z 15-metrową naczepą, w zestawie o powiększonym rozstawie osi, a także z bardzo długim zwisem tylnym, może wzbudzać pewne obawy. Jak jednak pokazuje przykład z Finlandii, to nadal nie jest maksimum, jakiego mogą spodziewać się kierowcy. Gdy bowiem wjedziemy na fińskie drogi, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że spotkamy po drodze takiego oto giganta:

To jeden z wielu zestawów, które skorzystały z liberalizacji fińskich przepisów, wprowadzonej w 2019 roku. Do powszechnego użytku dopuszczono wówczas nie tylko dwunaczepowe konfiguracje, o długości całkowitej do 34,5 metra, ale też zgodzono się na korzystanie z pojedynczych naczep o długości 19,5 metra. Pojazdy tego typu muszą być wyposażone w pięć osi, należy je łączyć z trzyosiowym ciągnikami, a DMC kompletnego zestawu określono na 64 tony.

Ten konkretny egzemplarz należy do firmy Best Way Logistics Oy, ulokowanej w miejscowości Tempere, w południowo-zachodniej Finlandii. Zdjęcie wykonał zaś Czytelnik Michał, w porcie morskim Vuosaari, położonym nieopodal Helsinek. Wyjątkowo długa naczepa przyjechała tam za trzyosiowym Mercedesem Actrosem, napędzanym 530-konnym wariantem 12,8-litrowego silnika. Jak też widać, aż dwie osie naczepy okazały się przy tym podnoszone. Za to po lewej stronie nadwozia, której na zdjęciu nie widzimy, znajdował się całkowicie otwierany bok, typowy dla pojazdów z tej części Europy.

Ten sam zestaw od lewej strony:

Wspomniany układ z dwiema naczepami, również w Vuosaari: