transfactor3665
Opublikowane 9 Styczeń, 2017

Cysterna z gazem przewrócona na A1 – straż miała problem z określeniem przewożonego ładunku

witd_katowice_przewrocona_cysterna_1

W minioną środę na autostradzie A1 miał miejsce wypadek zagranicznej ciężarówki do przewozu materiałów niebezpiecznych. W okolicach węzła Knurów Scania z przyczepa wypadła z drogi i przewróciła się na lewy bok. Ranny kierowca został przetransportowany do szpitala, a tymczasem służby ratunkowe zostały postawione przed trudną decyzją – jak postępować z tym zestawem?

Przy aucie nie znaleziono żadnych dokumentów, które podawałyby jaki konkretnie ładunek znajduje się w zabudowach. Tabliczka na kabinie prezentowała zaś symbol UN 1965, pod którym kryje się aż kilka różnych mieszanin substancji. Odpowiednie informacje na temat ładunku zdobyto dopiero od firm zaangażowanych w transport, w tym od polskiego załadowcy. Aby skontaktować się z tymi firmami, strażacy musieli poprosić o pomoc kolegów z katowickiego ITD. Kiedy natomiast kontakt już nawiązano, okazało się, że Scania pełna była skrajnie łatwopalnego gazu, jakim jest propan techniczny.

Po uzyskaniu tych informacji przeprowadzono w pełni bezpieczną akcję ratunkową.

Źródło zdjęć: WITD Katowice

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. GDR napisał(a):

  A co z przepisem że w cmr /dokumencie przewozowym ma być wpisany właściciel materiału niebezpiecznego?

 2. Miodzio napisał(a):

  A o tym że było bardzo ślisko że drogowcy nic nie zrobili w tym kierunku żeby było bezpiecznie. O tym nikt nie mówi. Po tym wypadku dopiero matołki jeździły jak głupki piaskarkami i spali.Wczesniej nie można było.

 3. zzx napisał(a):

  a numery UN zgubił jak się wywracał?
  strażacy tacy “tępi” że nie rozpoznali numerów UN które były na cysternie?
  itd niech się nie ośmiesza bo na ich zdjęciach widać numery jak byk.
  http://katowice.witd.gov.pl/?p=2919

  • marcin napisał(a):

   strażacy nie są tępi i dobrze znają numery onz…nie potrzebują do tego żadnych przedstawicieli, problem kolego w tym, że co nieraz co innego jest na tabliczce znamionowej, którą widać jak byk a co innego jest w rzeczywistości ale … skąd ty możesz takie rzeczy wiedzieć siedząc przed monitorem…

 4. Bob napisał(a):

  Na moje oko to wygląda tak z ADR
  “MIESZANINA WĘGLOWODORÓW GAZOWYCH
  SKROPLONA I.N.O. taka jak mieszaniny A ,A01, A02, A0,
  A1, B1, B2, B lub C

  Jeśli straż pożarna zatrudniała by fachowca od ADR (zapewne taki gdzieś tam siedzi) to podeszła by do tego jak do mieszaniny węglowodorów gazowych skroplonych i.n.o. typu C i problem byłby rozwiązany.

Odpowiedz