Zestaw na 85 europalet, na trasy międzynarodowe – 34 metry i łącznie trzy pokłady

85 miejsc paletowych to ilość, o której dotychczas nie słyszało się w transporcie. W końcu wymagałoby wykorzystania niemal trzech zestawów ze standardowymi naczepami. Powyższa konfiguracja została jednak przygotowana właśnie pod tak nietypową ilość, co udało się osiągnąć w ciekawy sposób.

Prezentowany zestaw, prowadzony na co dzień przez Czytelnika Patryka, należy do duńskiej firmy KROG Transport & Logistics. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w przewozie przesyłek kurierskich, prasy oraz zaopatrzenia dla sklepów, co oznacza towary duże objętościowo, ale często umiarkowane pod względem masy. Dlatego przewoźnik postanowił maksymalnie wykorzystać nowe przepisy, tworząc zestaw o niemal trzykrotnie większej objętości niż standardowa.

Druga naczepa podczas załadunku:

Zacznijmy od tego, że to jest to konfiguracja 34-metrowa, jedna z pierwszych tego typu dopuszczonych do ruchu w Danii, w ramach testu rozpoczętego w styczniu bieżącego roku. Oznacza to, że trzyosiowa Scania 660S Highline może ciągnąć za sobą dwie pełnowymiarowe naczepy, połączone wózkiem dolly. Poza tym warto dobrze przyjrzeć się drugiej z tych naczep, jadącej na samym końcu zestawu. Jest to pojazd holenderskiej marki Burgers, będący dwupokładową konstrukcją na niezależnym zawieszeniu. Z tego pierwszy pokład poprowadzony jest tuż nad ziemią, dosłownie między kołami, a drugi znajduje się w połowie wysokości pojazdu.

Ta dwupokładowa naczepa oferuje przestrzeń ładunkową dla 52 europalet. Jeśli więc dodamy do tego 33 europalety z pierwszej naczepy, mającej zupełnie konwencjonalną konstrukcję nadwozia, dochodzimy właśnie do zestawu na 85 europalet, rozmieszczonych na łącznie trzech pokładach. A jakby ciekawostek było mało, tak duża ilość towarów może pokonywać trasy międzynarodowe, regularnie przejeżdżając ponad powierzchnią morza. Dania oraz Szwecja zgodziły się bowiem na ruch 34-metrowych zestawów po słynnym Moście nad Sundem, dzięki czemu omawiany zestaw mógł zostać przydzielony właśnie do duńsko-szwedzkiej linii.


Jak taka konfiguracja zachowuje się przy manewrowaniu, to możemy zobaczyć na filmie wykonanym z powietrza, zamieszczonym przez Patryka na TikToku. Uwaga, film ten wymaga obrócenia ekranu urządzenia o 90 stopni. Bezpośredni link do filmu: tutaj

@prosiok_teodor #scaniav8 #longtruck #pitka #ems2 #roadtrain # Predator – Ganger Baster