Zestaw, który przewiezie 720 wózków sklepowych, czyli Actros 1851 i naczepa typu double deck

W Europie funkcjonują dwa podstawowe sposoby na ograniczenie kosztów transportu, a także oszczędzenie środowisku naturalnemu trochę dwutlenku węgla. Pierwszym z nich są 25-metrowe zestawy, które jeżdżą na przykład po Skandynawii oraz w Holandii, zabierając do 150 m3 ładunku. Drugą metodę stosuje się natomiast na Wyspach Brytyjskich i jest nią oczywiście wykorzystywanie wyższych naczep. Często są one wysokie na niemal 5 metrów, co sprawia, że nawet Mercedes-Benz Actros z największą kabiną Gigaspace wydaje się być przy nich niemalże za mały.

mercedes_actros_mp4_double_deck_1

Właśnie takiego Actrosa sprawiła sobie ostatnio brytyjska firma KJ Pike, która specjalizuje się w naprawach i remontach wózków sklepowych. Jest to pojazd z wielu względów wyjątkowy, więc należy mu się kilka słów. Po pierwsze chodzi oczywiście o efektowny wygląd – za sprawą orurowania Kelsa oraz aluminiowych felg samochód wygląda naprawdę świetnie, a pomarańczowo-czarne malowanie tylko zwiększa ten efekt.

mercedes_actros_mp4_double_deck_2

Nie tylko wygląd jest tu jednak ciekawy, lecz także konfiguracja całego zestawu. Nowy Actros to wersja 1851, czyli 510-konny ciągnik o tylko 2 osiach, co w Wielkiej Brytanii nie zdarza się często. Co więcej, samochód zestawiono z imponującą naczepą, która dzięki dwóm pokładom oraz niemal 5-metrowej wysokości mieści ładunek aż 720 wózków sklepowych! Trzeba przyznać, że niewielki spoiler dachowy kabiny Gigaspace wygląda przy tej konstrukcji wręcz śmiesznie…

Źródło zdjęć: MB UK

mercedes_actros_mp4_double_deck_3