Zenon Korsak polskim finalistą konkursu Optifuel Challenge – spalił 25,4 l/100 km przy 42,7 km/h

Optifinal_2017_polska_02

Zenon Korsak (powyżej) okazał się zwycięzcą ósmej polskiej edycji konkursu Optifuel Challenge. Pan Korsak będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale, który odbędzie się 18 października, w Toledo nieopodal Madrytu.

W czasie finałowych przejazdów, Zenon Korsak osiągnął średnie zużycie paliwa 25,4 l/100 km, przy średniej prędkości 42,7 km/h. Drugi był Mariusz Gruszczyński z wynikiem 24,9 l/100 km oraz 41,2 km/h, natomiast trzeci Paweł Bucior, z odpowiednio 24 l/100 km oraz 38,9 km/h. Oczywiście trzeba tutaj zaznaczyć, że zwycięzcę wybrano w oparciu o współczynnik zużycia paliwa oraz średniej prędkości.

Jeden z konkursowych zestawów:

Optifinal_2017_polska_03

Jak wyglądały zmagania? Najpierw był test teoretyczny, z 20 pytaniami dotyczącymi ekonomicznej jazdy oraz systemów elektronicznych. Następnie kierowcy musieli wykonać cztery okrążenia toru zorganizowanego na lotnisku w Bednarach, mając przy tym 22 tony tony balastu. Należało przy tym zwracać uwagę na specjalnie rozstawione znaki drogowe, a także możliwie szybko wykonać manewry. Co też ważne, zawodnicy byli przy tym podzieleni na trzy grupy, z których każda dysponowała innym egzemplarzem Renault Trucks T480 High. Finalistą z każdego samochodu była zaś ta osoba, która zdobyła najwyższą łączną liczbę punktów z testu oraz jazdy (o wadze 80 proc. jazdy, 20 proc. test).

Następnie trzech najlepszych kierowców stanęło do ostatecznego zmagania, wykonując zadania przy użyciu jednej i tej samej ciężarówki. Próba ponownie składała się z czterech okrążeń toru, ale tym razem z dodatkowymi przeszkodami, jak przejazd przez strome wzniesienie, ciasną szykanę oraz rondo objeżdżane dookoła. Kolejność pokonania tych przeszkód kierowca mógł wybrać samemu, wykazując się przy tym planowaniem odpowiedniego toru jazdy.

Dziewięciu uczestników półfinału:

Optifinal_2017_polska_01