Żeby życie nie było takie szare – sprzęt z Danii i Holandii, który jest tak samo piękny, jak praktyczny

Moeijes_zestaw_volvo_fh460

Żeby to transportowe życie nie było takie szare i nudne, przyjrzymy się teraz znowu jakimś pięknym ciężarówkom w interesujących konfiguracjach. Tym razem mam do zaprezentowania sprzęt z Danii i Holandii, który jest przede wszystkim bardzo praktyczny, a do tego jeszcze naprawdę nieźle wygląda.

Holenderska firma Moeijes Internationale Transporten znana jest między innymi z pięknych ciężarówek, które współpracują z tandemowymi przyczepami-chłodniami. I właśnie o takie chłodnicze zestawy wzbogaciła się teraz jej flota, wchłaniając po sześć nowych Actrosów, DAF-ów oraz Volvo z zabudowami odpowiednio Burger, SOR oraz Heiwo. My przyjrzymy się ostatnim pojazdom z tej trójki, czyli nowym Volvo FH. Te 460-konne konstrukcje wyróżniają się przede wszystkim imponującą wysokością wewnętrzną, wyliczoną na aż 292 centymetry, i to pomimo zastosowania agregatów umieszczonych pod podwoziem. Jak to możliwe? Wszystko dzięki niskoprofilowym oponom 22,5 cala w rozmiarze 295/60, połączonym z szerokim, ale równie niskim ogumieniem 355/50 na osi przedniej. Do tego każdy z dwukolorowych zestawów ma aluminiowe zbiorniki paliwa o pojemności 1000 litrów, dwutonową windę marki D’Hollandia oraz specjalne zabezpieczenia tylnych drzwi. Te ostatnie mają służyć ochronie przed imigrantami czyhającymi w Calais i bazują na ciężkich, podwójnych zamkach SBS zainstalowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zabudowy.

Tymczasem duńska firma Stephen Dixen sięgnęła po Scanię R520 Streamline, którą połączono z wyróżniającą się naczepą marki Broshuis, wykonaną na specjalne zamówienie. Jest to naczepa wyjątkowo krótka, nawet w połączeniu z czteroosiowym ciągnikiem siodłowym i zamontowanym za jego kabiną dźwigiem mieszcząca się w regulaminowe 16,5 metra długości i może poruszać się po drogach bez specjalnych zezwoleń. Z drugiej jednak strony nadal jest to pełnowartościowa baza pod „gabaryt”, z uwagi rozciągalność całej tej niskopodwoziowej. I w ten sposób otrzymujemy pojazd, który obsłuży zarówno imprezę organizowaną w centrum miasta, jaki i poradzi sobie także z typowym transportem specjalistycznym na dłuższym dystansie. Na poniższym zdjęciu niebieską Scanię można zobaczyć z 15-tonowym ładunkiem przewiezionym z Holandii do Norwegii.

broshuis_super_krotka_naczepa_czteroosiowy_ciagnik_1