Zdjęcia ze zlotu Master Truck 2019 – oto ciężarówki, które do jutra można podziwiać pod Opolem

W Polskiej Nowej Wsi nieopodal Opola trwa zlot Master Truck 2019. Do końca weekendu można tam oglądać najciekawsze samochody ciężarowe w Polsce, a także nadspodziewanie dużą grupę gości z zagranicy. Czego natomiast konkretnie można się tam spodziewać? Na to pytanie odpowie poniższa galeria, zawierająca ponad 120 zdjęć.

Dla wyjaśnienia dodam, że zdjęcia zrobiłem dzisiaj wcześnie rano, by uniknąć w ten sposób tłumów oraz stania w korku na dojeździe. Dlatego też można odnieść błędne wrażenie, że liczba zwiedzających jest nie duża. Z tego samego powodu na zdjęciach może też brakować części z wystawianych pojazdów. Gdy jednak opuszczałem teren imprezy, tłum już jak najbardziej się zbierał, ciężarówki kończyły się ustawiać, a od strony Opola tworzyła się tradycyjna kolejka do parkowania.

Wśród moich subiektywnych wrażeń mogę wymienić kilka pozytywnych niespodzianek. Przede wszystkim, ciężarówek jest w tym roku wyjątkowo dużo. Mowa tutaj zarówno o pojazdach po naprawdę kompleksowym tuningu, jak i o tych modyfikowanych bardziej amatorsko. Swoją drogą, te ostatnie z roku na rok reprezentują coraz wyższy poziom i zjawisko to naprawdę może cieszyć. Widać przy tym, że szczególnym zainteresowaniem cieszy się tak zwany „holenderski” tuning.

Bardzo mocno zauważalna jest też obecność Niemców. Łącznie przybyszy zza naszej zachodniej granicy jest aż kilkudziesięciu, a do tego udało mi się wypatrzeć nawet jednego Belga oraz Holendra. Jak więc widać, wieść o opolskiej imprezie coraz skuteczniej roznosi się na Zachód. Da się też zauważyć, że Niemcy ze wschodniej części kraju mają ogromną słabość do modyfikowanych Scanii serii R. Właśnie te pojazdy dominują bowiem na ich rejestracjach.

W kwestii zajmowania szczególnie dużej ilości terenu wyróżniła się także polska firma Tom-Tech. Przedsiębiorstwo to ma chyba największe stoisko ze wszystkich, a wchodząc na nie mijamy nawet dawną budkę graniczną. Jest to nawiązanie do zaparkowanej tuż obok ciężarówki, przygotowanej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza tym nie brakuje też oczywiście grupy pojazdów z firmy Repiński, a do tego licznie wystawiła się firma Baca.

Innym pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie obecność kilku konkretnych rodzynków. Moim osobistym numerem jeden jest Scania S650T, czyli ciągnik przerobiony na układ z silnikiem przed kabiną. Przyznam, że na żywo ciężarówka ta wygląda nadspodziewanie dobrze, a na pewno lepiej niż na zdjęciach. Dla wyjaśnienia dodam, że to oczywiście samochód przygotowany przez holenderski warsztat Vlastuin, na bazie egzemplarza z konwencjonalną kabiną.

Poza tym odniosłem też wrażenie, że rośnie w Polsce zainteresowanie zabytkowymi ciężarówkami. Doskonałym przykładem może być pięknie odnowiony Ził, czy kilka innych ciężarówek z byłego Bloku Wschodniego. Jeśli natomiast chodzi o nowe pojazdy, to bardzo mocno zaskoczyła mnie ilość Scanii nowej generacji z silnikami typu V8. Są wśród nich między innymi atrakcyjne egzemplarze do przewozu drewna.

Dosyć jednak mojego komentarza, wszak zdjęcia mówią same za siebie. Serdecznie zapraszam do oglądania, a jeśli chcielibyście zobaczyć te pojazdy na własne oczy, praktyczne informacje na temat zlotu znajdziecie tutaj.