Zdjęcia ponadnormatywnych ciężarówek w Polsce – piękne ciągniki, nietypowe zjawiska i same wiatraki

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_12

Marcin Korek od kilku miesięcy pracuje jako pilot ponadnormatywnych ciężarówek, mając na co dzień do czynienia z jednymi z najciekawszych, jeśli nie najciekawszymi zestawami jeżdżącymi po naszych drogach. Dlatego też na pokładzie jego Peugeota Partnera, widocznego powyżej, zawsze czeka aparat, dzięki któremu Marcin buduje fascynującą galerię zdjęć. Część z nich, prezentującą szczególnie interesujące maszyny, możecie sobie obejrzeć poniżej, natomiast śledzenie kolejnych elementów zbioru, który oczywiście cały czas się powiększa, możliwe jest na serwisie Flickr – TUTAJ, lub na Facebooku – TUTAJ.

Jednym z pierwszych pilotowanych przez Marcina zestawów było Volvo FH z firmy MTD, które na rozciąganej naczepie przewoziło nowy trolejbus marki Solaris. Opływowe Trollino Metrostyle, eksportowane poza granice naszego pięknego kraju, liczyło dokładnie 18,75 metra długości.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_1

Znakomitą większość pracy Marcina stanowią przewozy elementów elektrowni wiatrowych, które od pewnego czasu wyrastały w naszym kraju niczym przysłowiowe grzyby po deszczu, a to czteroosiowe Volvo FH16 z firmy Transannaberg Wiesiollek jechało właśnie z tego typu ładunkiem. Z drugiej jednak strony Marcin zdradza, że ilość stawianych u nas wiatraków powoli się zmniejsza, podobnie jak ilość przewozów.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_11

Choć polscy przewoźnicy dysponują coraz bardziej profesjonalnym sprzętem, a i doświadczenia im już nie brakuje, cały czas można spotkać u nas ponadnormatywne zestawy duńskich przewoźników. Co więcej, za kierownicami nadal pojawiają się tutaj Duńczycy, co nie jest dzisiaj przecież takie oczywiste. Ten zestaw, Volvo FH 540 z firmy Skaks, wywoził z Polski do Niemiec elementy, a jakże by inaczej, elektrowni wiatrowej.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_2

Choć laik mógłby pomyśleć coś innego, na naczepie tego MAN-a TGX również podróżuje fragment wiatraka. Jest to część słupa wiatrakowego, konkretnie jego drugiej sekcji, a sama ciężarówka pochodzi z Niemiec.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_3

Trzymając się wiatraków, oto fragment śmigła, który przewoził zestaw z polskiej firmy STS Logistics. Zwróćcie uwagę na konfigurację tej ciężarówki – połączenie najwyższej kabiny XXL, układu osi „pusher” oraz budowlanego zderzaka to rzecz, której nie spotkacie w chyba żadnej innej branży.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_4

Ten wprost gigantyczny zestaw, należący do firmy Rafn&Siig z polskiego Barlinka, przewoził gondolę wiatraka wraz z generatorem. Stosunek rozmiarów ładunku do rozmiarów naczepy wydaje się być co najmniej nietypowy, lecz nie ma w nim żadnej przesady, jako że waga kompletnej gondoli to około 80 ton.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_7

Ośmiocylindrowy Mercedes-Benz Actros z firmy Schwandner przepięknie prezentował się nawet bez ładunku. To kolejna niemiecka ciężarówka, którą Marcin pilotował przez nasz kraj, mając przy okazji do czynienia z rzeczą, która zdarza się tylko na „gabarytach” – samochód ten wykonywał u nas przewóz kabotażowy, transportując gondolę wiatraka z Gdańska do Brodnicy.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_6

To zdjęcie chyba nie wymaga komentarza 🙂

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_5

Całą flota gabarytów ustawiona na autostradowym parkingu to w Polsce widok niezbyt częsty. Na tym zdjęciu mamy polskie MAN-y z firmy Ol-Trans oraz Bedmet, a w oddali widać jeszcze grupę czarnych Actrosów z firmy Herkules, również zajmującej się przewozami ponadnormatywnymi.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_8

Ciężarówki z firmy Franka Noragera od dłuższego czasu stanowią popularny widok na polskich drogach. Na tym zdjęciu można zobaczyć dwie nowości z duńskiej floty, czyli DAF-y XF Euro 6 z układem osi typu tridem, stojące w towarzystwie typowo dla tej branży MAN-a.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_10

I jeszcze na chwilę wracamy do firmy Barlinka, której kolejne Volvo FH16 można zobaczyć poniżej z fragmentem dźwigu wykorzystywanego do konstruowania kompletnych elektrowni wiatrowych z dostarczonych na miejsce elementów.

ciezarowki_ponadgabarytowe_w_polsce_galeria_9