Kilka zdjęć starych brytyjskich ciężarówek oraz przestrzenna betoniarka, czyli ludzie „mejle” piszą

Krótko po opublikowaniu mojego artykułu na temat upadku wszystkich brytyjskich producentów ciężarówek (zapraszam TUTAJ), na adres mailowy [email protected] przyszła wiadomość od Aleksandra Psiurskiego pracującego na co dzień w Wielkiej Brytanii. Przysłał on kilka fotografii dawnych brytyjskich ciężarówek, które były wystawiane na jednym ze zlotów. Zapraszam do przeglądania:

Foden FE6/15 z 1953 roku. Zwróćcie uwagę na linię szyb w kabinie niczym w lokomotywie i malutkie drzwi do kabiny.

angielskie_ciezarowki_aleksander_2

Tutaj już mamy normalniej wyglądającą kabinę w Fodenie S20 z 1959 roku. Fascynujące jak bardzo w tych ciężarówkach eksponowano logo producenta.

angielskie_ciezarowki_aleksander_3

Kolejna ciężarówka to już natomiast wczesne lata 80-te i „solówka” ERF serii B.

angielskie_ciezarowki_aleksander_4

I z epoki Modern Talking i disco przenosimy do lat 40-tych. Poniżej czeka bowiem AEC Matador z 1946 roku. Ciężarówka pozostawała w użytku do 1969 roku, a następnie po prostu odstawiono ją w kąt, gdyż wał korbowy uznał, że ma już dosyć pracy. W 1988 znalazł się jednak miłośnik, który uratował wrak przed złomowaniem i poświęcił aż osiem lat na kompleksową renowację.

angielskie_ciezarowki_aleksander_5

Na koniec jeszcze ciężarówka, którą na co dzień jeździ autor zdjęć i którą oczywiście chciał się pochwalić. Jest to DAF CF z typową dla Wielkiej Brytanii przestrzenną mieszarką do betonu. Zabudowy tego typu prezentowałem już kiedyś TUTAJ na przykładzie potężnego Renault serii K.

angielskie_ciezarowki_aleksander_1