Zderzenie ciężarówki z parowozem – wypadek na wąskotorowej, historycznej linii

Powyżej: nagranie z momentem zderzenia

W niemieckim miasteczku Dippoldiswalde, położonym nieopodal Drezna, doszło wczoraj do zderzenia ciężarówki oraz parowozu. Pięć osób zostało przy tym lekko rannych, a zdjęcia z miejsca zdarzenia mogą wzbudzać zaskoczenie.

Przez Dippoldiswalde przechodzi historyczna kolej wąskotorowa, wywodząca się jeszcze z końca XIX wieku. Można tam spotkać klasyczny parowóz z 1929 roku, ciągnący wagony pasażerskie, w ramach turystycznej atrakcji. I to właśnie ta maszyna zderzyła się wczoraj z załadowaną wywrotką marki Kempf, ciągniętą przez Mercedesa Actrosa.

Jeden z miłośników kolei, chcący uwiecznić wjazd parowozu na peron, zdołał uwiecznić moment zdarzenia na filmie. Widać tam, jak rozpędzony Actros wjeżdża na przejazd kolejowy, tuż przed zbliżającym się, wąskotorowym składem. Ciągnik na szczęście unika uderzenia, bezpiecznie przejeżdżając na drugą stronę, ale za to parowóz trafia w lewy bok naczepy.

Zdjęcie z miejsca zdarzenia:

W wyniku uderzenia pięć osób odniosło lekkie obrażenia, możliwe do opatrzenia na miejscu wypadku. Kierowca ciężarówki nie został ranny i o własnych siłach opuścił kabinę. Za to straty materialne okazały się bardzo rozległe. Ważący ponad 50 ton parowóz uległ wykolejeniu, naczepa zmiażdżyła transformator oraz latarnię, a ponadto doszło do naruszenia torów. W efekcie łączne wartość strat szacowana jest na 150-200 tys. euro.

Dlaczego doszło do tego zdarzenia? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie została podana, wszak zdarzenia tego typu badane są przez specjalne komisje. W ramach wstępnego rozeznania można jednak zauważyć, że omawiany przejazd pozbawiony był zapór oraz znaków „stop”, mając jedynie sygnalizację świetlną i dźwiękową. Tuż obok niego posadzono też wysoki żywopłot, odbierając widoczność dokładnie od tej strony, z której nadjechał Actros. Za to sama obecność kolejki wąskotorowej w Dippoldiswalde nie jest niczym nowym. Co prawda w latach 2002-2008 ten konkretny odcinek był przebudowywany, w wyniku uszkodzeń wywołanych przez powódź, ale od tamtego czasu tory znajdują się w regularnym użytku.

Widok na przejazd od strony, z której nadjechał Actros: