OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 27 Czerwiec, 2018

Zbiorniki na 2350 litrów paliwa w litewskiej chłodni – zapas dla agregatu był tutaj wyjątkowo duży

Ten litewski przewoźnik wykazał się duża odwagą. Wysłał w międzynarodową trasę zestaw, w którym łączna pojemność zbiorników paliwa wynosiła 2350 litrów. Prawną normę przekroczono więc o 850 litrów, na co naprawdę nie dałoby się przymknąć oka.

Oto komunikat WITD Rzeszów:

We wtorek 26 czerwca b.r. inspektorzy z WITD w Rzeszowie podczas wykonywania działań kontrolnych na drodze ekspresowej nr S19, zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, składający się z ciągnika siodłowego i naczepy-chłodni, należący do litewskiego przewoźnika.

W trakcie oględzin oraz kontroli stanu technicznego zespołu pojazdów, kontrolujący zwrócili uwagę na zastanawiającą ilość oraz wielkość zamontowanych zbiorników na paliwo do silników diesla, które były podłączone do jednostki napędowej oraz do agregatu służącego do wytwarzania ujemnej temperatury w chłodniSzczegółowa kontrola zbiorników potwierdziła przypuszczenie inspektorów ITD, iż ich pojemność była nienormatywna i wyniosła 2350 litrów, czyli za dużo o 850 litrów.

Przypominamy, że zgodnie z zapisem Umowy ADR całkowita pojemność zbiorników na olej napędowy zamontowanych w pojeździe lub zespole pojazdów może wynosić maksymalnie 1500 litrów. Przedmiotowe naruszanie w ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych zostało zaklasyfikowane jak „przewozu towaru niebezpiecznego pojazdem wyposażonym w zbiornik lub zbiorniki paliwa o łącznej pojemności przekraczającej maksymalną pojemność określoną w ADR dla jednostki transportowej, które to jest zagrożone karą administracyjną w kwocie 2000 zł i na taką kwotę zostało wszczęte postępowanie administracyjne względem litewskiego przewoźnika.

Dodatkowo inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne z ciągnika oraz naczepy za usterki techniczne, między innymi za niesprawny układ hamulcowy.

Ten wpis ma 32 komentarzy

 1. Juri napisał(a):

  To czyba lulkow nie widzieli jeszcze ze zbiornikami na 4000l paliwa pod tandemami i nie chłodnia. Ciekawe cóż by tam jeszcze znalezli.

 2. bibi napisał(a):

  już pisze co by znaleźli: po za bakami na 4000L z 100 bloków cygaretów i może jeszcze jakiegoś konia z Litwy na przyczepie …:)

 3. dominik napisał(a):

  Gąsior na ciągniku paliwo do jazdy a na chlodni z kradzieży

  • Gruby napisał(a):

   No właśnie ja w Dafie mam takoe same jak on kotły 1460 litrów to co w naczepie powinienem mieć tylko 40 litrów?? Jakaś bzdura, bo miałem kontrole i nikt sie tego nie czepiał. Poza tym “agregatu służącego do wytwarzania ujemnej temperatury w chłodni” widać jak jest ispektor zorientowany w temacie. A dodatniej temperatury agregat nie generuje?? Hahahahaha

   • Tomasz napisał(a):

    z ta ujemna temperatura to pojechali . Moze nie maja pojecia ze agregat potrafi rowniez grzac. moze lepiej by napisali agregat do utrzymywania stalej temperatury, albo transport towarow w kontrolowanej temperaturze

 4. Dabek napisał(a):

  chwila chwila jakie 850? przecież w Polsce auto może mieć zbiorniki paliwa do 1500 litrów a naczepa/przyczepa może mieć zbiornik do 500 litrów (który służy do zasilania agregatu oczywiście) wiec jak by nie patrzył 1500 i 500 to daje 2000. fakt gąsior zaszalał ale przekroczył normę tylko o 350 litrów.

  • Arti napisał(a):

   Dabek, przepisy umowy ADR jasno mówią, że całkowita (łączna) maksymalna pojemność zbiorników paliwa w pojeździe, czyli auto + naczepa/przyczepa, może wynosić 1500 litrów. Jak naczepa ma 500 litrów do agregatu, to w aucie możesz mieć max 1000 litrów. Tak to wygląda.
   Wszystko powyżej jest już naruszeniem przepisów.

  • BULEK Z VOSA napisał(a):

   1500 max na cały zestaw, pamiętam lata temu jak lotysze na gawrach nie chcieli przypuszczać chłopaków z chłodni którzy mieli więcej niż 1500l. Kierowcy zamieniali się naczepami na terminalu 🙂

  • Lokalny gamoń napisał(a):

   1500 litrów na zespół pojazdów. Wystarczy zrozumieć czytany tekst. Ciągnik i naczepa to zespół pojazdów w myśl przepisów. Czyli max 1500 na całość. Więcej podchodzi pod ADR.

   • Lokalny gamoń napisał(a):

    A ten gagatek 1350 na Dafie również kombinowane, zbiorniki o różnych wysokościach a do tego 1000 zdemontowany z jakiegoś Dafa pod chłodną. Daf na max wysokich i szerokich zbiornikach fabrycznie wychodził z 1000 lewy plus 500 prawy

  • Lech napisał(a):

   jakby kolega nie czytał tekstu do końca – “Przypominamy, że zgodnie z zapisem Umowy ADR całkowita pojemność zbiorników na olej napędowy zamontowanych w pojeździe lub zespole pojazdów może wynosić maksymalnie 1500 litrów.” Ciągnik z naczepą to jest zespół pojazdów.

  • pooti napisał(a):

   Kolego 500 litrów ma się zmieścić w tym 1500 litrów które jest limitem na jednostkę transportową.

  • Tomaszek napisał(a):

   Całość auto i lodówka mogą mieć 1.500 litrów nie więcej. To że podzielisz na mniejsze nic nie da 1500l i wsio

 5. Kylo napisał(a):

  Ja ma naczepa zbiornik to ciągnik musi mieć mniej łącznie masz mieć 1500L w zespole pojazdów i tyle

 6. Dserf napisał(a):

  Dąbek przepisy ADR.
  Do 1500 nie ma ADR. Powyżej jest.

 7. Kwiatula napisał(a):

  Ojj znawcy znawcy, moze miec legalbie tyle ile ma w vinie. I tylko tyle. Jesli auto wyszlo z jedbym zbiornikiem przykladowo 700 litrwo to placisz za resztę.
  Lulki malo jiedy teraz przez Litwe wjezdzaja z Bialorusi to raz, a dwa sa bardzo make szanse przewieźć takie ilosci, bez mandatu. Czasy sie zmieniły.
  A kolega dabek to chyba z choinki sie urwał.
  Kazde przekroczenie 1500l w mysl Adr to zakaz dalszej jazdy w przypadku braku adrow.
  Na granicsch BY/LT wolaja adr i skrzynkę adrowska, jak tylko przekroczysz 1500l łącznie. Pozdrawiam.

  • Andrzej_LRA napisał(a):

   u mnie na szumilkinie przyczepił się ruski celnik za zbiorniki (miałem powiększony, nawet boczne osłony nie pomogły), zmieniłem zbiornik o 180 l mniejszy i już jest spokojnie.

  • Tomasz napisał(a):

   nie jest tak .auto moze miec rozne zbiorniki ,przeciez mozesz pojechac do serwisu kazac sobie dobudowac zbiornik ,taj jak klime. Auto ma przeciez homologacje na konkretne zbiorniki

 8. adam napisał(a):

  Co ma pojemność do ilości?
  Gdy mam w dowodzie rejestracyjnym ładowność 28.000kg, a wiozę tylko 10.000kg to też powinienem mieć problem ?
  Rzeczywista ilość paliwa,a nie pojemność -to powinno mieć znaczenie !

 9. egon napisał(a):

  jakies idio tyczne prawo , rozumiem ,że miał te zbiorniki pełne ? jesli nie , to dlaczego kara ? , za posiadanie ? idę ulica posiadam wędke ale nie mam karty wedkarskiej i co mam byc karany ?

 10. Tomik napisał(a):

  Juri poszalałes z tymi 4 tonam paliwa;)) fakt spotkalem kiedys na smoleńsku lulka ktory miał w volvie 2500 litrow ale nie 4000tys litrow

  • Andrzej_LRA napisał(a):

   jakieś 8-10 lat temu jak nasze firmy ze wschodu jeździły w “kółkach” to auta jeżdżące na rosję miały po 1800 litrów na koniu i 500 na chłodni, po trasie wszystko było pompowane do aut jeżdżących na zachód.
   Każdy orze jak może.
   Niech nikt głupot nie gada, że “tanie paliwo i cwaniak tankuje”…jedź jeden z drugim na Rosję i sobie tankuj do woli, nikt nie broni.
   Ciekawe gdyby u niemca przez miesiąc paliwo było za pół ceny, jak wszystkie te giganty rzuciłyby się na solarę.

 11. Kierowca napisał(a):

  Lulki za 4tysie cały miesiąc jezdzą to muszą dorobić każdy chce żyć a sef taki dobry bo prace im daje i tylko poto auya trzyma teraz przenieśli sie z rosji na zachodnią europe i dlatego teraz przez parking bezpłatny nieprzejedziesz sie odlac bo llu wszystko zablokuje

 12. Tomaszek napisał(a):

  W Lulkolandi są lepsi kaskaderzy

 13. andrzej napisał(a):

  a co jesli kierowca ma ADRy, samochód jest wyposażon w ADR, a z przodu i z tyłu wywalone pomarańczowe blachy. mogę wtedy mieć dodatkowy zbiornik z paliwem?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.